Metin Çulhaoğlu

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi-İstatistik Bölümü mezunu olan yazar Metin Çulhaoğlu, 1975-1978 yılları arasında haftalık Yürüyüş dergisinde sırasıyla yazar, yazı işleri müdürü ve başyazar olarak görev yaptı. 1979 yılında yayımlanmaya başlayan Sosyalist İktidar dergisinin genel yayın yönetmenliğini üstlendi. Gelenek dergisi, BirGün gazetesi ve Sol Haber Portalı’nda yazıları yayımlandı. Öğrencilik döneminden bu yana sosyalist mücadelenin içerisinde yer alan ve halen Türkiye İşçi Partisi Merkez Komitesi üyeliği yapan Çulhaoğlu’nun marksizm ve sol siyaset üzerine çok sayıda eseri bulunuyor.
Köşe yazarları

CHP’nin tek parti dönemi sicili için rehber

Siyasal partilerin sicillerine ilişkin doğru bilgilere her zamankinden daha fazla muhtaç olduğumuz bu günlerde biz de sosyal medyadaki tarihsel gün paylaşım ritüeline mütevazı bir katkımız olsun istedik ve aşağıdaki rehberi hazırladık. 

Köşe yazarları

İttifak, cephe, blok, vb. üzerine

Dünyamızın bugünkü durumu ve koşulları, sosyalist solun yükselmesinin, adına ne denirse densin (birlik, blok, cephe, ittifak, koalisyon, pakt, platform, vb.) başkalarıyla birlikte yürüyeceği yola ve alacağı mesafeye bağlı olduğuna işaret ediyor.

Köşe yazarları

Solcu apolitizmi

Birileri AKP’nin ve Erdoğan’ın siyaseten yenilmesiyle Türkiye’de nelerin değişebileceğine, ne gibi yeni süreçlerin başlayabileceğine, geniş halk kesimlerinde hangi yeni arayışların oluşabileceğine pek önem vermeden sürekli olarak nelerin aynı kalacağına vurgu yapıyorsa bu da apolitizmin bir türü sayılmalıdır.

Köşe yazarları

Sokaktaki faşizm

Bugün, geçmişin Türk-İslam sentezinin seküler yanları neredeyse tamamen törpülenerek ve İslami vurgulara çok daha fazla ağırlık tanınarak, üstelik gündelik yaşam pratiklerinin tamamını kapsayacak bir ”totalite” anlayışıyla dar ideolog çevrelerin ötesine, mahalleye, sokağa taşınmaya çalışıldığını görüyoruz.

Köşe yazarları

Bir ideolojik yakıt olarak korku

“Güçlü lider”, “dediği dedik tek adam”, “otoriter figür”, kendini çaresiz ve savunmasız hisseden insanın, korkularına çare saydığı bir merkez olarak görülmektedir: Hangi korkuları yaşıyorsa, bunların kaynağı olarak kimleri görüyorsa, hepsine “heyt” çekecek, kodu mu oturtacak, vurdu mu ses getirecek bir lider…

Köşe yazarları

İlle de bir musibet mi gerekiyor?

Sadece tanığı ve parçası olduğumuz  son 60 yıla yakın dönem için değil Türkiye solunun 100 yılı için rahatlıkla söyleyebiliriz:  Sol, dini “baş düşman” saymak bir yana tarihinin hiçbir döneminde insanların dinsel inançlarına, değerlerine, ibadetlerine ve kutsal mekanlarına karşı hakaretamiz ve aşağılayıcı söylemlerde bulunmamış, bu tür davranışlar içine girmemiştir.   

Köşe yazarları

Bir vazgeçme yazısı

Türkiye’de solun gündeminde öyle konular vardır ki bu konularda belirli bir fikri ya da yaklaşımı ağzınızla kuş tutsanız başkalarına anlatamazsınız, kabul ettiremezsiniz. Üstelik bunlar öyle çok derin ve çetrefil konular da  değildir.

Köşe yazarları

“Hiçbir yerin ortasında…”

Bugün siyasal değerlendirmelerde yaşanan tıkanıklığın başlıca nedenlerinden biri, 20 yıllık AKP iktidarının özellikle son 7-8 yıl içinde yerleşik sayılabilecek örüntülerin dışına çıkması ve bunların yerine kendine ait bir örüntü yerleştirememiş olmasıdır.