Levent Turhan Gümüş

1959 yılında İstanbul’da doğdu. Mühendislik öğrenimini sürdürürken siyasi nedenlerle tutuklandı, hüküm giydi. İçeride ve hapishaneden çıktıktan sonra dışarıda yazmak en önemli uğraşlarından biri oldu. Edebiyat ve siyaset yazılarıyla; Demokrat, Devrim, Emek Cephesi, Birgün, 6-7, Virüs gibi farklı dergi ve gazetelere katkı sundu. Dalgacık ile Yakamoz’un Masalı (2011) ve Işıklı Kaplumbağa Adası (2013) adlı kitapları Can Çocuk Yayınları‘ndan, Ada Masalları (2018) adlı kitabı Ayrıntı Yayınları Dinozor Çocuk dizisinden yayımlandı. Ayrıntı Yayınları tarafından Berkin Elvan’ın anısına yayımlanan Haziran’da Bir Fidan adlı kitabı Ebru Akkaş ile birlikte derledi ve yayıma hazırladı. Ayrıntı Yayınları Şiir dizisinden yayımlanan birçok şiir kitabının yanı sıra Türkçe edebiyat dizisinden Sabahattin Ali külliyatıyla Ümit Kaftancıoğlu’nun Dönemeç, Tüfekliler ve Kan Kardeşim Dorutay kitaplarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kitabın editörüdür.
Köşe yazarları

Günlerin bugün getirdiği ve başka şeyler: Gezi’nin bakiyesi olarak park forumları, Birleşik Haziran Hareketi ve dermanı “Biz” olan derdimiz - III

Özgürlük, eşitlik ve kardeşlik, dayanışma ve paylaşım, sevgi ve saygı esasını gözeten söz konusu forumlar devletin giderek artan kuşatmasına ve geleneksel sol siyasal yapıların mesafeli tutumuna karşın farklı bir katılım, karar alma ve örgütlenme modeli olarak -kitlesel katılım zamanla görünür biçimde azalmış olsa da- bir süre varlığını sürdürdü, ses getiren onlarca etkili eylemin örgütlenmesinde fonksiyon üstlendi.

Köşe yazarları

Bir Kibritçi Kız Masalı

Binlerce yıllık sözlü tarihten süzülüp gelen masallar çok fazla hayat içerir. Ümit Kaftancıoğlu’nun deyişiyle “Hiçbir gerçek masal kadar gerçek değildir.” Görme biçiminize göre tab ettiğiniz görüntü değişir.