Güray Öz

İlk ve orta eğitimini Nazilli'de tamamlayan Güray Öz 1949 doğumludur. Hukuk öğrenimini 12 Mart darbesi sonrası yarıda bırakmak zorunda kaldı. Ant ve Partizan dergilerinde yazı ve söyleşileri yayımlandı. Türkiye İşçi Partisi'nde üye, Fikir Kulüpleri Federasyonu'nda yönetici olarak görev aldı. İSTA Haber Ajansı'nda muhabir olarak çalıştı. Soyut dergisinde şiirleri yayımlandı.1981 yılında yurt dışına çıkan Öz, Almanya'da Türkiye Araştırmalar Merkezi'nin basın sözcülüğünü yaptı. 1996’dan 2018 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinde çalıştı. Avrupa Temsilciliği, Yazı İşleri Müdürlüğü ve okur temsilciliği yaptı. Öz Cumhuriyet Gazetesi davasında yazar ve yönetici arkadaşları ile birlikte yargılandı. Çok sayıda kitaba ortak yazar olarak katılan Öz'ün ABD'nin Irak işgalini ele alan “Salı Sabaha Karşı” adlı denemeleri 2006’da, “Hala Şafakta Geliyorlar Angela” (Ayrıntı Yayınları) 2018’da, “Kuşların Kanat Sesleri” adlı romanı (Bilim Sanat Yayınları) 2019 da yayınlandı. Öz’ün “Kurumuş Gül Ağacı” (Toplum Yayınları) “Dinleyin Size Bir Şey Söylüyorum” (Kırmızı Kedi yayınları) adlı iki şiir kitabı var. Öz uzun yıllar Cumhuriyet gazetesinde Avrupa adlı köşesinde yazdı. Şimdi BirGün gazetesinde ve İleri Haber’de yazmayı sürdürüyor. Güray Öz Türkiye Gazeteciler Cemiyeti-TGC, Avrupa Türk Gazeteciler Birliği-ATGB, PEN Türkiye ve Uluslararası Haber Ombudsmanları Birliği-ONO üyesidir.
Gündem

Kazanmak gelecek, kaybetmek yıkımdır

Gündeminde Kürt sorunu başat bir yer alsa da bir Türkiye partisi olan Kürt siyasi hareketinin Meclis'te grup kurması yeterli olmayacak, Emek ve Özgürlük İttifakı içinde yer alan sosyalistlerin de güçlü bir şekilde Meclis’te yer alması, bu hedefe ulaşmaları demokratik cumhuriyetin önünü açacaktır.

Gündem

Siyaset tarlası nadasa bırakılmaz

Siyaset, sosyalist kimlik ve sosyalizm hedefi bir yana bırakılmaksızın verili koşullarda gerçekleştirilebilecek bir strateji geliştirmek, bu stratejiyi bir yandan somut durumun somut tahliline dayanan bir siyasete dönüştürmek, bir yandan da sosyalist hareketin kitleselleşmesi için bu koşullardan gelişmelerden yararlanmaktır.

Köşe yazarları

Devlet-hükümet-bürokrat

Ziya Paşa “Seyr etdi hevâ üzre denir taht-ı Süleyman / Ol saltanatın yeller eser şimdi yerinde” derken işte bunu anlatıyordu ve ne güzel anlatıyordu…

Köşe yazarları

Felaketin öğrettikleri

Bu kez hem konu daha açık hale geldiği, tartışılabildiği hem de daha yığınsal bir şekilde bilince çıktığı için olanaklarımız daha fazladır. Yeter ki felaketin büyüklüğü karşısında yılgınlığa kapılıp mücadeleden vazgeçmeyelim

Köşe yazarları

Gemliğe doğru denizi göreceksin…

İktidarın temel bir vuruş noktası da 6’lı masa ile HDP ve sol parti ve hareketlerin oluşturduğu Emek ve Özgürlük İttifakı arasında gelişebilecek muhtemel bir ortaklığı, en azından seçimlerde güç birliği yapılmasını önlemeye yöneliktir.

Köşe yazarları

Son tahlilde kazanırız ama ilk tahlil ne olacak?

“Sıkmayın canınızı, geçer bugünler evvel Allah sonra biz” diyor tuzu kuru siyasetçiler; ama biz canımızı sıkmaya devam edelim en iyisi; “tarihi yapan insanlardır” kısmını unutup bir türlü olgunlaşmayan koşullulara süreklilik bahşedip “ama belirli koşullarda” kısmına ağırlık vererek rahatlamayalım; içerdeki arkadaşlarımızı, ölümün kıyısındaki hükümlüleri, aydınları düşünüp utanalım biraz...

Köşe yazarları

Çaresiz iktidarın son sığınağı Schmitt mi?

Türkiye henüz Schmitt tezlerinin gündemde olduğu bir ülke değildir. Ne zaman ki iktidar partisi ya da bloku “seçimleri yitirse de devletin bekası için iktidarı terk etmesinin, devretmesinin söz konusu olmadığını” söyler ya da niyetlenirse, eli kolu bağlı beklemek muhalefete yakışmayan bir tutum, bir siyaset olacaktır.