Özgür Urfa

Özgür Urfa yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. İstanbul Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık yapmakta olan Urfa, ayrıca Adalet İçin Hukukçular, Çağdaş Hukukçular Derneği, Çağdaş Avukatlar Grubu ve İstanbul Barosu İnsan Hakları Merkezi üyesidir. Özgür Urfa, Hukuk Ötesi internet sitesinin de yazarlarındandır.
Köşe yazarları

Erdoğan’ın adaylığı ve muhalefetin tavrı

İktidarın denediği bu Anayasal zorbalığın asıl hedeflerinden biri de bizzat seçimlerin meşruiyeti. “Bu seçim son seçim olabilir” tezi bu bağlamda değerlendirildiğinde yurttaşların son kez sandığa gitmesi anlamında olmasa bile meşru zeminde yapılacak son seçim olması ihtimali aklımızın bir köşesinde durmalı.

Gündem

Erken seçim kararı

15 Ocak’ta düzenlenecek Emek ve Özgürlük İttifakı’nın mitingi hem iktidarın “erken seçim kararına” güçlü bir cevap hem de toplumsal muhalefetin sandıkları da sokakları da doldurabileceğini göstermesi bakımından iyi bir fırsat.

Köşe yazarları

Karanlığın içinde, şafağın arifesinde

Önümüzdeki gündemler moral bozucu gelişmeler şeklinde değil yakın gelecekte nelerle karşılaşacağımızı öngörerek pozisyon almak ve muhalefetin kendi siyasi ajandasını ortaya koyması için son uyarılar olarak okunmalı.

Köşe yazarları

Bitmeyen 'terörist' yaftası

Siyasal olayları ve gelişmeleri değerlendirirken ise bu malumu unutarak kişisel/kurumsal küçük hesaplarla hareket edilmesi ise politik intihardan ibaret. Politik tutarlılık ise haksızlık ve hukuksuzluk karşısında mağdurun kimliğine göre değil ilkesel tutum almayı gerektiren bir yaklaşımı içinde barındırıyor. Siyasal pozisyonunu illa bir kimlik referansıyla belirlemek isteyenlere ise mağdur seçmeyi bırakıp faillerin karşısına dikilmeyi önerebiliriz.

Köşe yazarları

Dünya Madenciler Günü

Katliamlarda yitirdiğimiz işçiler için üzüntümüz ve öfkemizi yeniden hatırlayarak, insanca koşullarda çalışmak için mücadele eden maden işçilerine kulak verip, seslerine ses katalım.

Köşe yazarları

Çocuklar yaşasın, yaşasın çocuklar

Savaşlardan, yoksulluktan ve hastalıklardan ölen çocuklar için, yeterli beslenemeyen, tedavi edilmeyen ve cezaevlerinde büyümek zorunda kalan çocuklar için, okula değil işe gitmek zorunda bırakılan tüm çocuklar için onlara yaşanası bir ülke ve dünya bırakma borcumuz var.

Köşe yazarları

Saldırı, sansür, seçimler

Kısıtlama ve yasaklama kararlarını geçen ay yürürlüğe giren sansür yasasıyla birlikte düşününce önümüzdeki dönem tüm toplumsal meselelerde buna benzer ve belki daha da radikal müdahalelerle karşılaşmak sürpriz olmayacak.

Köşe yazarları

Son söz savunmanın

Politik davaların sonuçlarının hukuksal değerlendirmelerle değil politik atmosferle ve siyasi tercihlerle belirleneceği su götürmez bir gerçek. Tıpkı verilen kararların da aynı şekilde politik atmosferin değiştiği dönemlerde tam tersine döndüğü gibi.