Beyoğlu'nda kilise yangını: 2 ölü, 2 yaralı

Beyoğlu'nda kilise yangını: 2 ölü, 2 yaralı

Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi'nde yangında 2 kişi hayatını kaybetti.

İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi'nin lojman kısmında çıkan yangında 2 kişi hayatını kaybetti. Dumandan etkilenen 2 kişi de hastanaye kaldırıldı.

Yangın, henüz belirlenemeyen nedenle saat 21.45 sıralarında Müeyyetzade Mahallesi'nde bulunan kiliseninn lojman kısmında çıktı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda sağlık, itfaiye ve polis ekibi sevk edildi. Yabancı uyruklu oldukları öğrenilen 2 kişi kendi imkanlarıyla dışarı çıkarken 2 kişi ise itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. Dumandan etkilendikleri öğrenilen 2 kişi tedbir amacıyla hastaneye kaldırıldı.  

YANGIN SIRASINDA 3 PATLAMA SESİ

Bir kompleks şeklinde olduğu öğrenilen kilisenin, ibadethane kısmı, idari bölümlerin olduğu bölüm ve lojman olarak kullanılan bölüm olmak üzere 3 binadan oluştuğu öğrenildi. Yangının, henüz belirlenemeyen nedenle kilisenin lojman olarak kullanılan kısmında çıktığı ve diğer bölümlere de sıçradığı öğrenildi. Yangın sırasında lojmanların olduğu binada arka arkaya 3 patlama sesi duyuldu. İtfaiye ekiplerinin kısa sürede müdahale ettiği yangın ekiplerin yaklaşık 4 saat süren çalışmalarının ardından söndürülebildi. 

2 KİŞİNİN CANSIZ BEDENİ BULUNDU

Yangının söndürülmesinin ardından binada arama ve kurtarma çalışması yapıldı. Yapılan çalışma sırasında kimliği henüz belirlenemeyen bir erkek ile bir kadına ait cansız bedene ulaşıldı. Olay yeri inceleme ekiplerinin yaptığı çalışmanın ardından 2 kişinin cansız bedeni, Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. 

BAŞPİSKOPOSTAN AÇIKLAMA

Yangının ardından olay yerine gelen Türkiye Ermeni Katolik Cemaati Ruhani Önderi Başpiskopos Levon Zekiyan, "Burada çok büyük ilgi görüyorum. Konuyla alakalı malumatım yok. İnşallah insan kaybı olmaz. Beni en çok şu anda üzecek olan insan kaybının olmasıdır. Şu an için böyle bir bilgi yok. Evde yemek yerken haberi geldi. Önce kilise yanıyor sandım. Sonra müştemilatın yandığını öğrendim. Buraya geldim. Umarım insan kaybı olmaz" diye konuştu

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Yangının çıkış nedeninin bulunması için çalışmalar devam ederken, yangınla ilgili soruşturma başlatıldı. (DHA)