Asgari ücrette ikinci görüşme sona erdi

Asgari ücrette ikinci görüşme sona erdi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ikinci toplantısı sona erdi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ikinci toplantısı sona erdi. Belirlenen rakamın, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulması bekleniyor. 

Yılbaşından itibaren geçerli olan asgari ücretin yüksek enflasyon karşısında erimesi nedeniyle başlayan "ek zam" görüşmelerinin ikincisi bugün yapıldı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu dün, ilk toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda gerçekleştirmişti. Patron ve işçi sendikaları temsilcilerinin katıldığı toplantı, Bakan Vedat Bilgin başkanlığında yapılırken, iki konuda uzlaşma sağlandığı belirtilmişti. Buna göre, asgari ücretteki artış temmuzdan itibaren geçerli olacak ve asgari ücrete vergi muafiyeti, yeni zamla ulaşılan rakam için de uygulanacak.

Komisyon, ikinci toplantısını  da bugün gerçekleştirdi. NTV'de yer alan habere göre komisyonun bugün çalışmalarını tamamlamasının ardından, yeni asgari ücret rakamını  AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün Atalay ve TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ile açıklaması bekleniyor.

RESMİ GAZETE'DE DÜZENLEME GEREKEBİLİR

Mevzuat gereği Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun aldığı zam kararı, Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihi takip eden ayın başında uygulamaya giriyor. Yeni asgari ücret rakamının beklentiler doğrultusunda açıklanması halinde, artışın 1 Temmuz itibarıyla geçerli olabilmesi için yönetmelik değişikliği gerekecek.

Bu doğrultuda, yönetmelikte asgari ücretin yürürlüğe girme tarihiyle ilgili ifadelerin, "Asgari ücret başka bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girer" şeklinde değiştirilmesi bekleniyor.