Ahmet Şık’tan Bakan Yanık'a: ‘Şenyaşar davası firarisi hastanede nasıl tedavi oldu?’

Ahmet Şık’tan Bakan Yanık'a: ‘Şenyaşar davası firarisi hastanede nasıl tedavi oldu?’

Şık, konuya ilişkin soru önergesi verdi.

İleri Haber

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Urfa'nın Suruç ilçesinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınları tarafından Şenyaşar ailesinin katledilmesinde suçlu bulunan ve hakkında 5 yıldır arama kararı bulunan fail İbrahim Yıldız’ın tedavi gördüğü hastanede ölmesiyle ilgili TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Şık, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'a, Yıldız'ın firari durumdayken nasıl nikah işlemleri yapabildiğini ve hastanede kendi kimliğiyle tedavi görebildiğini sordu. 

14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın korumaları ve yakınları Şenyaşar ailesine ait İstanbul Pazarı dükkanındaki aile fertlerine silahlı saldırıda bulunmuş ve bu saldırılar Suruç Devlet Hastanesi’nde de devam etmişti. Hastaneye çocuklarını görmeye giden Hacı Esvet Şenyaşar ile oğulları Adil ve Celal Şenyaşar hastanede öldürülmüş ve aile üyelerinden bir kısmı da ağır yaralanmıştı.

5 YILDIR ARANAN FAİL KENDİ KİMLİĞİYLE TEDAVİ GÖRDÜ VE EVLENDİ

Şenyaşar ailesinden Celal Şenyaşar'ı öldürmekten ve Adil Şenyaşar'ı ise yaralamaktan 5 yıldır hakkında arama kararı bulunan fail İbrahim Yıldız’ın kendi kimlik bilgileriyle kamu hizmetlerinden yararlandığının ortaya çıktığını hatırlatan Şık, "Fail İbrahim Yıldız tedavi gördüğü Mersin Özel Metropol Tıp Merkezi’nde geçirdiği ameliyat sırasında ölmüştür. Öte yandan hakkında yakalama kararı varken, fail Yıldız'ın, AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın kız kardeşinin çocuğuyla 3 yıl önce evlendiği ve bir çocuk sahibi olduğu ortaya çıkmıştır" dedi.

'GÖREVİNİ YAPMAYAN KAMU GÖREVLİLERİ KİM?'

Ahmet Şık’ın, Bakan Yanık'a yönelttiği sorular şu şekilde:

"Ülke sınırları içinde bir firari, nasıl oluyor da kendi kimlik bilgileriyle sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyorken ve resmi makamlara başvurarak nikah işlemlerini yapabiliyorken yakalanamıyor? 

İbrahim Yıldız’ın firari olmasında; görevini gereği yapmayan kamu görevlileri kimlerdir? Bu kişiler hakkında herhangi bir soruşturma başlatılacak mıdır?"