Güray Öz

İlk ve orta eğitimini Nazilli'de tamamlayan Güray Öz 1949 doğumludur. Hukuk öğrenimini 12 Mart darbesi sonrası yarıda bırakmak zorunda kaldı. Ant ve Partizan dergilerinde yazı ve söyleşileri yayımlandı. Türkiye İşçi Partisi'nde üye, Fikir Kulüpleri Federasyonu'nda yönetici olarak görev aldı. İSTA Haber Ajansı'nda muhabir olarak çalıştı. Soyut dergisinde şiirleri yayımlandı.1981 yılında yurt dışına çıkan Öz, Almanya'da Türkiye Araştırmalar Merkezi'nin basın sözcülüğünü yaptı. 1996’dan 2018 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinde çalıştı. Avrupa Temsilciliği, Yazı İşleri Müdürlüğü ve okur temsilciliği yaptı. Öz Cumhuriyet Gazetesi davasında yazar ve yönetici arkadaşları ile birlikte yargılandı. Çok sayıda kitaba ortak yazar olarak katılan Öz'ün ABD'nin Irak işgalini ele alan “Salı Sabaha Karşı” adlı denemeleri 2006’da, “Hala Şafakta Geliyorlar Angela” (Ayrıntı Yayınları) 2018’da, “Kuşların Kanat Sesleri” adlı romanı (Bilim Sanat Yayınları) 2019 da yayınlandı. Öz’ün “Kurumuş Gül Ağacı” (Toplum Yayınları) “Dinleyin Size Bir Şey Söylüyorum” (Kırmızı Kedi yayınları) adlı iki şiir kitabı var. Öz uzun yıllar Cumhuriyet gazetesinde Avrupa adlı köşesinde yazdı. Şimdi BirGün gazetesinde ve İleri Haber’de yazmayı sürdürüyor. Güray Öz Türkiye Gazeteciler Cemiyeti-TGC, Avrupa Türk Gazeteciler Birliği-ATGB, PEN Türkiye ve Uluslararası Haber Ombudsmanları Birliği-ONO üyesidir.
Köşe yazarları

Halkın dengesi bozulduğunda…

Bize dayatılmış bir dünyada tevekkül içinde yaşayıp giderken kendimizin farkına varabilirsek egemenlere kafa tutabilir, onlar bizim bilincimize nihayet güçlü bir şekilde yansıyan birliğimize, dengemize saldırdıklarında da onların dengesini bozmaya girişebiliriz.

Köşe yazarları

Siyasetin kitleselleşmesi meselesi üzerine

Pratik, siyasettir. Siyaset aynı zamanda bizim programatik, kuramdan öğrendiğimiz ya da esinlendiğimiz hedeflerimizin gerçekleşme yöntemidir. Peki sosyalistler ne türden bir pratikle adım atabilecek, kitlelerle buluşabilecekler?

Köşe yazarları

Daralan alanda paslaşma sıkıntıları

İktidar blokunun bundan sonra neler yapabileceği de neredeyse tartışma dışıdır. Millet İttifakı, iktidarın planları, yapabilecekleri gündeme gelmeden bir şeyler yapmayı, önlem almayı, ön alarak engelleme çabasına girişmeyi, halkla ve seçmenlerle paylaşmayı, kitlelerin aktif desteğini kazanmayı da düşünmüyor.

Köşe yazarları

Durum ciddi o nedenle şaka gibi geliyor

Bu seçim tahlilinin odak noktası, yazılma nedeni bu soruya verilebilecek yanıtları araştırmaktır. Bu yanıtların merkezinde ise parlamentonun iktidar tarafından ağır bir baskı altında tutulan ve bu baskının daha da ağırlaşacağı anlaşılan, kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya olan HDP yer alıyor.

Köşe yazarları

Sola kurulan tuzak

Metinleri çarpıştırma, alıntılarla kavga etme alışkanlığından kurtulabilir, görüşlerin yapıcı tartışmasına alan açabilirsek demagoji kapısını kapatabilir, sınıf düşmanlarının liberal çarpıtmalarını, solu merkeze çekme oyunlarını boşa çıkarabiliriz.

Köşe yazarları

Dünya batmaz, şarkılar direnir…

Protest müzik daha sonra öteki ülkelerin kitleselleşmiş devrimci şarkılarının marşlarının adaptasyonu olarak Türkiye’ye girdi ve bir ölçüde kitleselleşti. 68 üniversite işgalleri, 12 Mart 12 Eylül arası yıllar protest müziğin ayağa kalktığı yıllardır.

Köşe yazarları

Palmyra’nın Anlattığı…

Belki de bizim bu “ilerlemeci tarih” anlayışının üstünü çizmek için Palmyra’ya kadar gitmemize gerek yoktur. Belki kendi yakın tarihimiz ilerlemenin de gerilemenin de insan işi olduğunu kanıtlayan bir tarihtir.