Güray Öz

İlk ve orta eğitimini Nazilli'de tamamlayan Güray Öz 1949 doğumludur. Hukuk öğrenimini 12 Mart darbesi sonrası yarıda bırakmak zorunda kaldı. Ant ve Partizan dergilerinde yazı ve söyleşileri yayımlandı. Türkiye İşçi Partisi'nde üye, Fikir Kulüpleri Federasyonu'nda yönetici olarak görev aldı. İSTA Haber Ajansı'nda muhabir olarak çalıştı. Soyut dergisinde şiirleri yayımlandı.1981 yılında yurt dışına çıkan Öz, Almanya'da Türkiye Araştırmalar Merkezi'nin basın sözcülüğünü yaptı. 1996’dan 2018 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinde çalıştı. Avrupa Temsilciliği, Yazı İşleri Müdürlüğü ve okur temsilciliği yaptı. Öz Cumhuriyet Gazetesi davasında yazar ve yönetici arkadaşları ile birlikte yargılandı. Çok sayıda kitaba ortak yazar olarak katılan Öz'ün ABD'nin Irak işgalini ele alan “Salı Sabaha Karşı” adlı denemeleri 2006’da, “Hala Şafakta Geliyorlar Angela” (Ayrıntı Yayınları) 2018’da, “Kuşların Kanat Sesleri” adlı romanı (Bilim Sanat Yayınları) 2019 da yayınlandı. Öz’ün “Kurumuş Gül Ağacı” (Toplum Yayınları) “Dinleyin Size Bir Şey Söylüyorum” (Kırmızı Kedi yayınları) adlı iki şiir kitabı var. Öz uzun yıllar Cumhuriyet gazetesinde Avrupa adlı köşesinde yazdı. Şimdi BirGün gazetesinde ve İleri Haber’de yazmayı sürdürüyor. Güray Öz Türkiye Gazeteciler Cemiyeti-TGC, Avrupa Türk Gazeteciler Birliği-ATGB, PEN Türkiye ve Uluslararası Haber Ombudsmanları Birliği-ONO üyesidir.
Köşe yazarları

Yoksul balıkçının ölüme itirazı 

Metin’e öykünerek, sessiz bir gülümsemeyle diyeceğim ki; zehirli hayata alışmış bir balık değil, nehrini kendince korumaya, arıtmaya çalışan, Metin’in dostu ve öğrencisi olduğu için de umudunu yitirmemiş bir balıkçıyım ben…

Köşe yazarları

Süre kısalıyorsa telaş da artmalı

ABD ve NATO’nun Ortadoğu üzerindeki eski ama eskimemiş planlarının Türkiye’de siyaseti etkileyebileceğini de unutmamakta yarar var. Bu planların iktidar cephesi için yeni olanaklar yaratabileceğini söylemek hiç de afaki ya da fantezi sayılmamalıdır.

Köşe yazarları

Marx Türk Ocakları’nda

Kılıçdaroğlu helalleşmede önemli bir adım daha atacaktı ki, Türk Ocakları’nın Genel Merkezi yerinde ve iniş çıkışlı tarihine uygun bir müdahale ile karşı atağa geçti de, yoldan sapma eğilimlerinin önüne geçilmiş, helalleşme sakarlığının da yolu kesilmiş oldu.

Köşe yazarları

Halkın dengesi bozulduğunda…

Bize dayatılmış bir dünyada tevekkül içinde yaşayıp giderken kendimizin farkına varabilirsek egemenlere kafa tutabilir, onlar bizim bilincimize nihayet güçlü bir şekilde yansıyan birliğimize, dengemize saldırdıklarında da onların dengesini bozmaya girişebiliriz.