Ebru Pektaş

Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji bölümünden 2001 yılında mezun olan Ebru Pektaş, İleri Haber’de toplumsal cinsiyet konularında yazıyor. ¨Cinsellik, Şiddet, Emek¨ ve ¨Kadın Kurtuluş Hareketi - Ütopyalar ve Devrimler¨ olmak üzere yayımlanmış iki kitabı bulunmakta.
Köşe yazarları

“Tehlikeli yakınlıkları” savunmak

“Tehlikeli yakınlıkları” nasıl kuracağız? Özellikle kadın mücadelesi için günümüzün sorunlarına bir alternatif olma iddiasını taşıyan komünalist formları “örgütlenme sorunsalında” nereye koyacağız?

Köşe yazarları

Bir veda yazısı...

İşte bir ayağını 90’ların zorlu koşullarına ama diğer ayağını Gezi Direnişi'ne atmayı başarabilmiş benim kuşağımdan kimi insanların şansı, Metin Çulhaoğlu’nu tanıma ve onunla beraber mücadele etme imkanına da erişebilmiş olmasıdır.

Köşe yazarları

“Sığınmacı sorunu”, faşizm ve kadın düşmanlığı

"Tacizci sığınmacı” vapurda gördüğü kadını Tiktokta zoomlayarak paylaşıyorsa, yerli ve milli olana mükemmel bir kalkan oluşturacak, kendilerini “öz yurdunda parya” hissedenleri erkeklik talimlerine davet edebilecek, “kendi ülkesinin öz sapığına hasret olanları” dile getirecektir.

Köşe yazarları

Sınıf politikasında kayıp halka: “Sınıfın ruhsallığı”

“Sınıfın ruhsallığından” bahsetmek, sınıfın özneliğine, failliğine, bu faillik içinde beliren bilinçlere ve duygusal katmanlara dönük bir perspektif arayışını işaret etmektir. Bu anlamda sınıf politikasında öznelik alanının pek soruşturulmadığı kaba materyalist önermelerin de reddini ifade ediyor.

Köşe yazarları

Kadın cinayetlerinin “serbestleştirilmesi”

Madem unutturulmak isteniyor, biz ısrarla yine hatırlatalım. İstanbul Sözleşmesi devleti, tarihsel ve toplumsal nedenlerle dezavantajlı hale gelmiş yurttaşlarının can güvenliğine ilişkin aktif biçimde sorumlu addetmektedir.