Ebru Pektaş

Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji bölümünden 2001 yılında mezun olan Ebru Pektaş, İleri Haber’de toplumsal cinsiyet konularında yazıyor. ¨Cinsellik, Şiddet, Emek¨ ve ¨Kadın Kurtuluş Hareketi - Ütopyalar ve Devrimler¨ olmak üzere yayımlanmış iki kitabı bulunmakta.
Köşe yazarları

“Duygusal durum değerlendirmesi”

Bugünkü yenilgimizin iyimserliğe değil ama tam da o olamadığı için yeni bir umut stratejisine bağlanması kaçınılmazdır. Bu stratejinin tıpkı “bizim duygu evrenimizdeki” dolambaçlı yollar gibi tüm bir yaşamı kuşatması; sandıkla barikat, mahalle ile işyeri, kent ile taşra, kalabalıklar ile yalnızlar arasında yollar bulması gerekir.

Köşe yazarları

Bir iktidar perspektifi

AKP’yi devireceğiz ama AKP sonrası için de kırmızı çizgileri çekebilme iddiamızı güçlü tutacağız. Bir iktidar perspektifini buradan yaratacağız!

Köşe yazarları

Müşterekliğin kurucu misyonu ve dayanışma 

“Dayanışma” kavramının aynı zamanda gerçek bir siyasi strateji içine yerleşme imkanı bulduğu oldukça özel bir dönemden geçiyoruz. Zira bu “dayanışma” insani bir refleksin çok ötesinde, “yıkım içinde yıkımdan” başka seçenek sunmayan AKP rejimine karşı “başka bir yaşamın” mümkün olduğunu hatırlatmaktadır.

Köşe yazarları

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, olmamalı da

Sınıf siyaseti ölçeğini, parti-sendika-işyeri üçgeninin ötesine taşımak; yaşam alanlarına, emeğin yeniden üretimi sürecinin türlü katmanlarına uzanmak ve burayı merkezi bir hat içine oturtmak, hiç olmadığı kadar hayati bir noktaya gelmiştir. “Çürük binada oturmak” işçi sınıfının kaderi haline getirilmişse burayı ancak bütünsel bir sınıf siyaseti kuşatabilir.

Köşe yazarları

‘Orta Sınıf’ efsanesinden kadın emeğine bakmak

Nostaljik bir anlatıya meze edilemeyecek kadar gerçek olan imalat, atölye, sanayi işçisi kadını da “orta sınıf efsaneleri” içinde görünmez kılınan beyaz yakalı kadını da eğitimi hiçe sayılan üniversite mezunu genç kadını da ancak bütünsel bir siyasal hamle ile anlayabiliriz.