Doğan Ergün

Lisans eğitimini ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans eğitimi aldı. Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Şube Yönetim Kurulu’nda görevli olan Ergün, aynı zamanda Gazeteci Dayanışma Ağı üyesidir. Gazetecilik, yayıncılık, yazarlık ve editörlük yapan Doğan Ergün, Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde ders veriyor, İleri Haber’de köşe yazarlığı yapıyor.

İmamoğlu kararı ve kontrol savaşı

Saray güçsüz değil ancak gücü mutlak da değil. Sarayın planları var ancak her şeyi kurgulama yeteneği yok. Onun zayıflığı, halk nezdinde desteği erimesine rağmen ve biraz da bu yüzden fütursuzca davranabilmesinden kaynaklanıyor.

Köşe yazarları

Oy’un değeri

Türkiye’nin gündeminde olan seçim, sosyalist siyaset için de çok değerlidir. Oy veren yurttaşı önemsediğini ve onlarla bir gelecek kurmak, hayatı değiştirebilme gücünü birlikte ele almak istediğini göstermek için bir sınav olacaktır. Ve belki on yıllardır ilk kez sosyalist siyaset bu seçimlerden güçlenerek çıkma imkanına sahiptir.

Köşe yazarları

Çöküş ve ötesi…

Ya, liberal-demokrat restorasyon “yel değirmeniyle” kavgaya girişilecek… Ya, siyaset alanı terk edilip, “sıramız bir gün gelir” diye vakit öldürülecek. Ya da, Saray’ın temeline kazma vurup, yeni merkez senaryoları alt üst edilecek. İşte, üçüncü ittifak bunun için gerekli. Kimse, halkı hiçe sayıp kendi oyununu kurmasın diye…

Köşe yazarları

Çelebi’nin tuzu

Siyaseti yalnızca “uluslar arasındaki çatışma” düzleminden okuyan, kendi ulusunun çıkarlarını başka ulusların üstünde tutan, bu anlamıyla “kardeşlik” kavramı ile yan yana gelmesi mümkün olmayan ulusalcılık, sizi doğal olarak hep sağa doğru çeker.

Köşe yazarları

Kitlesel sosyalist parti: Risk

"Risk ise paradigmanın ne olduğu sorusuna yanıt bulamamakta değil, bu paradigma etrafında yoğunlaşmış bir kültürel-düşünsel üretimin sosyalist hareketi sarıp sarmalamamasından kaynaklanıyor."

Köşe yazarları

Kitlesel sosyalist parti: İhtiyaç

Olgular bize, sermaye düzeninin kendi meşruiyet kaynaklarını çoğalttığını ve sosyalizmin bu (pek de yeni olmayan) koşullarda yanıt üretme zorunluluğu olduğunu gösteriyor.

Köşe yazarları

Tehlikeler, tuzaklar

Saray Rejimi henüz yıkılmadı. Milyonlarca emekçi, AKP iktidarının saldırılarına muhattap oluyor. Ancak birileri ısrarla mücadelenin odağını değiştirme çabası içinde.