Özgür Urfa

Özgür Urfa yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. İstanbul Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık yapmakta olan Urfa, ayrıca Adalet İçin Hukukçular, Çağdaş Hukukçular Derneği, Çağdaş Avukatlar Grubu ve İstanbul Barosu İnsan Hakları Merkezi üyesidir. Özgür Urfa, Hukuk Ötesi internet sitesinin de yazarlarındandır.
Köşe yazarları

Hakikatin peşinde, hesaplaşmanın arifesinde

Dünden bugüne suç işleyen görevlilerin hiçbir hesap vermeden emekli olduğu, kaçtığı ya da ölümleriyle tekrar tekrar hatırladığımız karanlık geçmişleri sadece gazetelerde yer alan haberler olmaktan öteye geçerek yargılanacakları davaların iddianamelerine dönüşmeli artık.

Köşe yazarları

Canı değil, malı koruyan devlet

Siyasi iktidar ve yargı, bir yandan mağdur ailelerin sorumluların yargılanması taleplerine kulaklarını tıkayarak katliamı örtbas etme çabası içerisindeyken diğer yandan da adalet mücadelesi veren aileleri soruşturmalar ve davalarla sindirmek için ayrı bir çaba içerisinde.

Köşe yazarları

Yargıda yaz dönemi heyecanı

Önümüzdeki bir yıl içerisinde yapılacak seçimlerin ve seçimlere kadar geçecek sürecin gerek iktidarın “bekası” gerekse toplumdaki değişim isteği ve beklentisi açısından çalkantısız geçmesi neredeyse imkansız görünmekte.

Köşe yazarları

Partizan yargı(lamalar)

Bu yazıda sadece üç örneğine değinilen yargısal görünümlü politik müdahale süreçleriyle hedeflenenin siyasi iktidarın alan temizliği ve siyaset alanının kendi lehine daraltılması çabası olduğu su götürmez bir gerçek.

Köşe yazarları

Seçim Kanunu ve konuşulmayanlar

Bahse konu değişikliklerin seçimlere 1 yıl kalmadan önce yapılması gerekliliğinin farkında olan iktidar cephesi, meclisteki komisyon ve genel kurul yasama sürecini jet hızıyla tamamladı.

Köşe yazarları

"Beşli çete"ye ne diyeceğiz?

Sıklıkla tekrarladığımız üzere suçların ve suç işleyenlerin değil, işlenen suçları ortaya çıkartanların yargılandıkları bir yargı düzeni inşa ettiler ve bunu daha da ileri götürme isteğindeler.

Köşe yazarları

Polise "dur" demenin zamanı

Durmamanın" bedelini yargısız infazla ödeten kolluk gücünün kanun tanımazlığı ile devletin koruyuculuğu ve yargının kollayıcı pratiği birleştiğinde sistematik hale gelen bu cinayetlerin ardı arkası kesilmemekte.

Köşe yazarları

Hizayı cepheden almak

Pusulamıza bakmak gerekirse, gezi direnişinde olduğu gibi hizayı yanımızda durmak isteyenlerden değil karşı cephemizde duranlardan almak ilerletici olacaktır.