Özgür Urfa

Özgür Urfa yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. İstanbul Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık yapmakta olan Urfa, ayrıca Adalet İçin Hukukçular, Çağdaş Hukukçular Derneği, Çağdaş Avukatlar Grubu ve İstanbul Barosu İnsan Hakları Merkezi üyesidir. Özgür Urfa, Hukuk Ötesi internet sitesinin de yazarlarındandır.
Köşe yazarları

İşçi davalarının akıbeti

İşçilerin açtığı davaların çoğunluğu lehe sonuçlanmaktaysa da bu tablonun farkında olan işverenler ve siyasi iktidar, iş kanunlarında değişiklik yaparak tepki çekmek yerine tabloyu kendi lehlerine çevirecek farklı bir yolu tercih etmekteler. Verilere göre, davalar işçiler lehine sonuçlansa da yıllar süren yargılamalar başlı başına işçiler açısından zarar sonucu doğuran nitelikte.

Köşe yazarları

Seçim güvenliği üzerine

Sandık güvenliğini de içeren ama bunun çok ötesinde seçimin güvenliğinin ancak halkın örgütlü ve aktif şekilde vereceği siyasal bir mücadelenin ürünü olabileceği fikrini tüm topluma yaygınlaştırıp ikna ederek hareket ettirebilme görevi önümüzde durmakta.

Kod-42: İBB ve “sakıncalı” işçiler

İBB yönetimi muhalif işçileri “sakıncalı” görmeye devam ederek seçimlere kadar kulağının üzerine mi yatacak yoksa gereğini yaparak çalışanlarını işlerine geri mi döndürecek mücadele edip öğreneceğiz.

Köşe yazarları

Öğrenciye borç değil burs

“Okumuş insanların ülkesine ve halkına karşı sorumlulukları olur, devlete kredi ve faiz borcu olmaz. Bu nedenle talebimiz sadece faizlerin değil tüm borçların silinmesi ve parasız bir eğitim sistemi.”

Köşe yazarları

Beşli çeteye beş kuruş ödemiyoruz

Bay Cengiz, “yok illa ben bu parayı tahsil edeceğim” diye ısrarcı olmayı düşünürse tekrar hatırlatalım; “sizin bizden alacağınız, bizim sizden alacaklarımızın yanında devede kulak kalır.”

Köşe yazarları

Hakikatin peşinde, hesaplaşmanın arifesinde

Dünden bugüne suç işleyen görevlilerin hiçbir hesap vermeden emekli olduğu, kaçtığı ya da ölümleriyle tekrar tekrar hatırladığımız karanlık geçmişleri sadece gazetelerde yer alan haberler olmaktan öteye geçerek yargılanacakları davaların iddianamelerine dönüşmeli artık.

Köşe yazarları

Canı değil, malı koruyan devlet

Siyasi iktidar ve yargı, bir yandan mağdur ailelerin sorumluların yargılanması taleplerine kulaklarını tıkayarak katliamı örtbas etme çabası içerisindeyken diğer yandan da adalet mücadelesi veren aileleri soruşturmalar ve davalarla sindirmek için ayrı bir çaba içerisinde.