Kafayı yemek ya da yememek?17-09-2015 07:32


Bildiğiniz üzere İngiltere’de sosyalist Jeremy Corbyn seçimlerin ilk turunda yüzde 59.5 oy alarak İşçi Partisi’nin yeni liderliğine seçildi. Corbyn’e karşı kısa zamanda gelişen ve Avrupa basınında “Corbynmania” olarak anılan sempatide, kuşkusuz, daha önce politize olmamış binlerce gencin desteğinin ve kampanyanın mottosunun özelleştirme karşıtlığı/kamuculuk olmasının büyük rolü var.

Gençlik yıllarından beri sendikal mücadeleden hayvan haklarına, savaş karşıtı mücadelelerden LGBTİ mücadelesine, çevre mücadelelerinden darbecilerin yargılanması için verilen mücadelelere kadar pek çok alanda yürüyen kolektif mücadelelere omuz veren Corbyn, 2010 yılında Türkiye’de bulunarak KCK yargılanmalarını da izlemiş ve konuyu İngiltere Parlamentosuna taşımıştı. Corbyn Şili’deki faşist darbenin lideri diktatör Pinochet’nin yargılanması ve Filistin’deki İsrail işgaline karşı ciddi bir emek ortaya koyarken, IRA’nın parlamenter kanadı Sinn Fein ile yan yana gelmekten de geri durmadı.

Corbyn ilginç adam; yaşamı ve savunuları ile ilgili detaylar için Haluk Yurtsever’in geçtiğimiz günlerde kaleme aldığı “Jeremy Corbyn’in İşçi Partisi başkanlığına seçilmesi üzerine…” başlıklı yazısının okunmasını tavsiye edip, Corbyn’in sağlık politikalarına bir göz atalım.

Jeremy Corbyn Ağustos 2015’te akıl ve ruh sağlığı sorunları ve hizmetleri üzerine toplumcu tıp perspektifi ile bir broşür yayınladı. Özellikle bu başlığı seçmiş olması, şüphesiz, akıl ve ruh sağlığı hastalıklarının İngiltere’de giderek büyüyen bir toplum sağlığı sorunu olmasından kaynaklanıyor. Corbyn’in konuya bakışının iskeletini ise, toplumun akıl ve ruh sağlığını bozan en büyük etmenin İngiltere Hükümetinin politikaları olarak değerlendirmesi oluşturuyor. Corbyn, ülkesinde derinleşen eşitsizlikler, güvencesiz istihdam politikaları, artan borçlanma ve iktidarın yaygın şiddet dilinin toplumun ruh sağlını bozan esas nedenler olduğunu vurguluyor.

Corbyn’in İngiltere’de akıl ve ruh sağlığı sorunlarının salgın boyutunda yaygın olmasının nedenlerini politize ettikten sonra, İşçi Partisi’nin lideri olarak seçilmesi halinde, bu konu başlığında yerine getirme sözü verdiği kimi vaatlerine göz atalım;

·      Akıl ve ruh sağlığı hizmetlerindeki bütçe kesintilerine son vermek,

·      Akıl ve ruh sağlığı alanında görevli sağlık çalışanlarının sayısını arttırmak,

·      Bu alandaki hizmetlerin ikinci sınıf hizmetler olarak görülmesinin önüne geçmek,

·      Özellikle çocuk ruh sağlığı hizmetlerini güçlendirmek, okul psikologlarının sayısını arttırmak ve okulda terapi olanakları sağlamak; rutin eğitim programına psikoloji ve gelişim ile ilgili dersler eklemek,

·      Toplumda yaygın olan yalnız ve izole yaşam tarzının önüne geçmek üzere toplumcu/katılımcı bir kampanya örmek,

·      Bu hastalıkların en yaygın görüldüğü kadınlar, etnik azınlıklar, evsizler gibi hassas gruplar için ulaşılabilir akıl ve ruh sağlığı hizmetleri örgütlemek,

·      İntihar oranı çok yüksek olan cezaevlerindeki mahpuslar için özellikli akıl ve ruh sağlığı hizmetleri örgütlemek ve bu olumsuz tablonun engellenebilmesi için tüm ceza-infaz sistemini yeniden düzenlemek.

Corbyn, “Akıl ve ruh sağlığımızdaki bu negatif gidişe bir son vermek için İşçi bir hükümete ihtiyacımız var” diyor. Valla iyi saptama; Corbyn’e ve akıl ve ruh sağlığına sahip çıkma iradesini ortaya koyan İşçi Partisi’ne, İngiltere’ye sağlıklı günler dileyelim.

Malum, aynı dert, hatta beteri bizde de var: Eşitsizlikleri dipsizleştiren, işsizlik oranlarını rekorlaştıran, insanları güvencesiz istihdama mecbur bırakan, tüm özgürlükleri kısıtlayan, toplumsal yaşamın her alanını dinci gericiliğe boğan, şiddet söylemini bir an olsun bırakmadığı gibi ortalığı kan gölüne çeviren bir iktidar, bir diktatör...

Öyleyse İngiltere’deki “akıl ve ruh sağlığına sahip çıkma” iradesine biz bir de “canımızı koruma” iradesini ekleyelim, ısrarcı olalım ve bu ısrarımızı da eşitlik, gericilik karşıtlığı, kardeşlik ve barış mücadelesindeki ısrarımız ile perçinleyelim, örgütlenelim... Ne dersiniz, kurtulur muyuz bu deli saçmasından?

Kaynak

Mental health policy