#DrSürenkökYalnızDeğildir31-03-2016 08:27


Birinci cümle: Kocaman, köklü bir ailenin bir bireyi olarak yazıyorum; evet, biz kocaman bir aileyiz.

Biz, rahat duramayan da bir aileyiz; toplumun rahatını bozanlara rahat vermeyi sindiremiyoruz içimize.

1985’te mesela, idam cezasının insan haklarına ve hekimlerin idam sürecinde tıbbi rapor vermelerinin tıbbi etiğe aykırı olduğunu savunduğumuz için rahatsız ettik cuntanın oğullarını; yargılandık. “İnsanlar her ne gerekçe ile olursa olsun idam edilmemeli” dediğimiz, yaşamdan yana saf tuttuğumuz için yargılandık; alnımızın akıyla, hala haklıyız... 19 yıl sonra, 2004 yılında idam cezası kaldırıldı.

Aralık 2000, açlık grevlerinde toplumu bilgilendirmek ve Hayata Dönüş adlı ölüm operasyonuna karşı çıktık, rahatlar kaçtı yine... Yargılandık, yine alnımızın akıyla; yine hala haklıyız.

Yıl 2014, bu kez Gezi Direnişinde ilk yardım hizmeti verdiğimiz için rahatlarını kaçırdık kimilerinin. Yargılandık; dünya dalga geçti olan bitenle, destek yağdı yurt içi ve yurt dışındaki “iyi” insanlardan.  Haklıydık, haklı kalacağız. Yine olsun, yine sararız yaraları; yaşamdan yana saf tutmanın lamı cimi yok...

Şimdi ailemizin göz bebeklerinden birisi, Fatih Abimiz görevinden, ameliyathanesinden, hastalarından hukuksuz bir şekilde açığa alındı. Gerekçe, Sur’daki sokağa çıkma yasağına karşı çıkmak, toplumsal barışı ve çatışmasızlığı savunmak; en yalın haliyle yaşamdan yana saf tutmak.

Fatih Abi Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyesi, Twitter’da hakkında yazılanlara bakın #DrSürenkökYalnızDeğildir etiketinden; hastaları yazmış, ameliyat edip de beş kuruş para almadığı çocuklar büyümüş de destek mesajı yazmış, ameliyat edip sabaha kadar başında beklediği taşeron işçi yazmış ve nice emekçi, birlikte emek, barış ve demokrasi mücadelesi verdiği, emekçiler yazmış #DrSürenkökYalnızDeğildir diye. Az buz değil, bakın, binlerce insan yazmış, Türk Tabipleri Birliği’ne yağan onlarca mail ve mesaj da cabası...

İkinci cümle: Bakın ailemiz büyüdü, büyüyor; her şeye rağmen, tüm hadsiz kötücüllüklerine rağmen; zaten kocaman bir ailenin bir parçası olan ve asla yalnız olmayan Fatih Abimizin (ve de hepimizin) artık daha da kocaman bir ailesi var.

Yettiler, yaşamdan yana saf tutmayı suç belletmek ne demekmiş hepsine göstereceğiz.

Biz kocaman bir aileyiz.

Biz Türk Tabipleri Birliği’yiz.

Biz halkız.

Yettiniz. Katilliğinize rahat vermeyeceğiz, haklılığımızın ve haklı kalacak olmanın olanca dirimiyle...

Bakınız: Bir Dizi Yakışıksız Faaliyetin Ardından… TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Fatih Sürenkök Hastanedeki Görevinden Uzaklaştırıldı!