Direnene her gün bayram23-04-2015 13:46


Bayağı ağır bir hafta; çocuklar için cehenneme çevrilmiş ülkenin Çocuk Bayramı’nı mı kutlar görünülsün, Çanakkale kara savaşlarında yitirilen gencecik çocuklar mı anılsın, yoksa canları, malları, varlıkları bu topraklardan söke söke atılmış binlerce Ermeni yurttaşımıza mı ağlansın?

Bununla da kalsa iyi, kapitalist sömürü ve emperyalist vahşet düzeninin çocukluk hallerini ortaya koyan dramatik raporlar yayınlandı bu hafta. Bunların arasından İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (Human Rights Watch-HRW) yayınladığı son raporda, İsrail’in Filistinli çocukları tarım sektöründe nasıl sömürdüğünü acı bir dökümü derlenmiş(1). Buna göre;

·      Yaşları 11 civarında olan Filistinli çocuklar en çok günlük 19 Amerikan Doları para  karşılığında İsrail’in tarım arazilerinde tüm gün çalışıyorlar; herhangi bir güvenceleri yok, yol-yemek ve sağlık masraflarını kendileri karşılıyorlar. Kazandıkları paranın ise ciddi bir kısmı kendilerine iş ayarlayan aracılara gidiyor. Özetle, Filistin’in okul çağı çocukları İsrail’in tarım sektöründe üç kuruş için tüm gün çalıştırılıyorlar.

·      Haftanın 7 günü boyunca sabah 05:30’da başlayan mesaileri 12 saat boyunca durmadan çalıştırılarak sürüyor. Başlarında bekleyen şefleri ara vermelerine, dinlenmelerine engel oluyor.

·      Güneşin altında ve yüksek hava sıcaklıklarında tüm gün çalıştırılan çocukların çoğu sık sık sıcak çarpması geçiriyor. Bulantı, kusma, cilt döküntüleri, çocuklarda çok sık görülüyor. Bu sağlık sorunlarının en büyük nedenlerinden biri de normalde yasak olmasına rağmen İsrail’in kullandığı kimyasal tarım ilaçları. Filistinli çocuk emekçiler, gün boyunca bu kimyasallara maruz kalırken, hiç bir korunma önleminden faydalandırılmıyorlar.

·      Herhangi bir sağlık güvenceleri  olmadığı gibi, başlarına gelen iş kazalarının sağlık masraflarını da kendileri karşılıyorlar; karşılayabilirlerse...

HRW’nin Filistinli çocuklarla ilgili bu raporu son derece üzücü bir tablo çiziyor. İnsan düşünmeden edemiyor; acaba emperyalizmin taşeron canavarları tarafından topraklarından sürülen Suriyeli, Iraklı, Libyalı çocukların hali nasıldır? En son yaşanan kaçak göçmen faciasını düşününce, Avrupa Birliği hangi çocukların emeğinin üzerinde yükselmekte?

Yine bu hafta yayınlanan TÜİK’in son haber bülteninde çocuk yoksulluğunun ve çocuk mahpusluğun arttığı görülüyor; yani verileri hakkında pek çok açıdan güvenilirlik sorunu olan TÜİK dahi bu tabloyu artık gizleyemiyor(2). Bu bültene göre;

·      2013 için toplam 162 bin hükümlünün 6 binden fazlasını 12-17 arasındaki çocuklar oluşturuyor: Oran olarak 3.8. Oysa çocuk hükümlü oranı yalnızca dört yıl önce, 2009’da %1.5 idi.

·      Türkiye’deki yaklaşık 17 milyon yoksulun (hane halklarının ortanca gelirinin %60’ından daha az miktarda geliri olanlar yoksul sayılıyor) %44’ünü çocuklar oluşturuyor. Yoksullar içindeki çocuk oranı, nüfustaki çocuk oranını belirgin derecede geçiyor. Türkiye yoksulluğunu çocuklara yıkmış durumda.

Memlekette ve dünyada çocukların hali böyle. Biz bunları konuşurken kaç tanesi kağıt toplarken alındığı gözaltında işkenceye maruz kaldı, hangileri kendi boyunun kat be katı büyüklüğündeki şantiyelerde ağır yükler kaldırırken belini ağrıttı, kimlerin gözlerinin önünde annesine cihatçı çeteler tecavüz etti bilmiyorum...

Kutlayamıyorum Bayramı; haftanın ağırlığından belki... Şu bilgi ise cepte: Çocuk neşesine layık güzel günlere canla başla, el ele, yürek yüreğe koşabilmeyi başarabildiğimiz ölçüde bayram ediyoruz her günü. Biliyoruz bal gibi, yaptık, yapacağız da; deliye değil her gün bayram, direnene bayram tüm günler!

Kaynaklar

1.     Ripe for Abuse – Palestinian Child Labor in Israeli Agricultural Settlements in the West Bank. Human Rights Watch

2.     Çocuklarımızın Kaderini Türkiye’nin Sosyopolitiği Belirliyor