Babamın loto kuponu28-08-2015 08:41


Babam, biraz can sıkıntısından biraz da ya tutarsa diyerek bir dönem sayısal lotoya sarmıştı. Cumartesi sabahları bayiye gider, aynı kuponu her hafta yatırırdı. Akşam da birlikte sonuçları beklerdik. Rakamlar tutmayınca umutlar bir sonraki haftaya devrederdi. Sonuçta, en fazla altıda üç tutturabildik ama uzun süre baba-oğul birlikte yaptığımız bir etkinliğe sahip olduk. 

Sosyalist hareketin bir kesimi de bizim zararsız alışkanlığımızın bir benzerini geliştirdi. Her yeni gelişme, eldeki restorasyon kuponunun tutması için fırsata çevirilmeye çalışılıyor. 

Sayısal loto kuponlarından pek farkı yok. Tutmazsa, umutlar bir sonraki haftaya devrediyor. Ama işte bir tutarsa... Kırk yıl anlatılacak. 

Hem de öyle 'denk geldi' falan demeden, ne kadar öngörülü olunduğundan dem vurularak...

Tutmazsa da dünyanın sonu değil...

En kötü ihtimal, babamla benim durumumuzda olduğu gibi birlikte vakit geçirecek bir uğraş yaratılmış oluyor.

****

Kavram, o kadar farklı durumlar için kullanıldı ki artık alt kategorileri de oluşmaya başladı. 

AKP'yle CHP yakınlaşır gibi oldu restorasyonu, ABD Erdoğan'ı çizdi restorasyonu, Suriye'de 'güvenli bölge' restorasyonu, bak nasıl da AKP'li meclis başkanı çıkardılar restorasyonu, MHP seçim hükümetine girmedi restorasyonu, koalisyonla olmadı ama bu seçim hükümetinden bir şeyler çıkabilir gibi restorasyonu, Gül restorasyonu, Abdullah Gül'ün danışmanının kitabı beklenen ilgiyi görmedi restorasyonu, seni başkan yaptırmayacağız restorasyonu, Erdoğan'sız da olmaz tabi restorasyonu...

Liste uzadıkça mesele kabak tadı veriyor.

****

Ortada bir yöntemsel ciddiyetsizlik olduğu açık. Restorasyon olarak adlandırılan sürecin ne olduğu ve nelerin bu kapsama girmediği belirsiz. 

Çok sayıda farklı olgunun restorasyon torbasına sıkıştırılmaya çalışılması, ortaya Uğur Işılak'ın 'Koalisyon' şiirinden hallice bir analiz çıkarabiliyor.

Tartışmanın tuhaflığı, düzen siyasetinin gösterdiği tüm yaşam belirtilerinin restorasyon alameti olarak tanımlanmasına kadar varıyor. 

Bu yöntemle baba-oğul loto oynamak zararsız olsa da siyasetin böyle bir ciddiyetsizlikle yürütülemeyeceği açık. Aileyi bir arada tutacak bir uğraş yaratmaktan fazlası hedefleniyorsa en azından ara ara kuponu değiştirmekte fayda var.