Zonguldak'ta bugüne kadar 21 maden işçisinde koronavirüs tespit edildi

Zonguldak'ta bugüne kadar toplam 21 maden işçisi koronavirüse yakalandı. GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, son olarak koronavirüs tespit edilen 7 işçiyle temas eden 53 madencinin de karantina altına alındığını söyledi.19-08-2020 15:41

Türkiye'de AKP hükümeti tarafından normalleşme sürecinin başlatılmasının ardından vaka sayılarında artış yaşanırken son 3 günde toplam 84 kişinin koronavirüs testi pozitif çıkan Zonguldak'ta, bugüne kadar 21 maden işçisi koronavirüse yakalandı. 9 Nisan'da maden işçisi Kemal Soytürk koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirmişti.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Kurban Bayramı sonrası Karadon'da 5, Kozlu'da ise 2 maden işçisinin testinin pozitif çıktığını ve filyasyon çalışması sonucuna 53 maden işçisinin önlem amaçlı evlerinde karantina altına alındığını söyledi.

Hakan Yeşil şunları ifade etti:

"Vaka artışları Türkiye genelinde olduğu gibi Zonguldak'ta da oluyor. Sosyal mesafe, maske ve hijyen konularına dikkat etiğimiz zaman virüsün yayılma hızının düşeceği bilim adamlarınca açıklanmıştır. Ne yazık ki vatandaşlarımız duyarsız olduğunu görüyoruz. Bu virüsün şakası yok. Virüse yakalananlara konuştuğumuzda çok ağır geçirdiklerini görüyoruz. Bunu hep birlikte aşacağız. Madenci arkadaşlarımız çok zor şartlarda çalışıyorlar. Yer altında üretim yapmaya çalışıyorlar. Madencilikte ciğerlerle ilgili problemler yaşanabildiği için bu virüsün ciğerlerde sorun yarattığını biliyoruz. Arkadaşlarımız ne kadar dikkat etse de toplumda dikkat edilmeyince madenci arkadaşlarımız sıkıntı yaşayabiliyor"