Ziya Selçuk: Salgın bitse de uzaktan eğitim kalıcı olacak

Ziya Selçuk: Salgın bitse de uzaktan eğitim kalıcı olacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs salgını nedeniyle geçilen uzaktan eğitim sistemine ilişkin yaptığı açıklamada "Salgın bitse de uzaktan eğitim artık kalıcı olacak" ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye'yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle başlayan uzaktan eğitime ilişkin açıklamalarda bulundu.

Selçuk, "Salgın bitse de uzaktan eğitim artık kalıcı olacak. EBA altyapımızı güçlendirdik. Hibrit modelini uygulamaya ilişkin ciddi bir deneyimimiz oldu. Bundan sonraki süreçte hangi derslerin yüz yüze hangi derslerin uzaktan yapılabileceğine ilişkin çalışmalardan sonra yeni yol haritası belirleyeceğiz. Birçok okulumuzun buna ilişkin altyapısı uygun" dedi.

Uzaktan eğitim döneminin, oluşturduğu güçlüklerin yanında büyük fırsatlar da getirdiğini söyleyen Selçuk, "Bakanlığımız tarafından yıllardır gerçekleştirilmeye çalışılan eğitim-öğretim ortamlarının teknolojiyle bütünleştirilmesi çalışmaları için bir kaldıraç görevi gördü" ifadesini kullandı.

Selçuk, şunları söyledi:

"Bakanlığımızın hâlihazırda var olan altyapısı, uzaktan eğitimin başlaması ile daha da güçlendirilerek öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz tarafından daha sık kullanıldı. EBA platformu dünyanın en çok ziyaret edilen eğitim sitesi haline geldi. Uzaktan eğitimde küçük yaş grubundaki öğrencilerimizde, gelişim düzeyinin getirdiği faktörlere bağlı olarak bazı zorluklar yaşandı. Ortaokul öğrencileri ise uzaktan eğitime daha kolay adapte oldu. Süreci daha kolay yönettik."

DAHA FAZLA