Zırhlı aracın çarptığı çocuk yaşamını yitirdi

Siirt’te, devriye gezen zırhlı bir polis aracının çarptığı 7 yaşındaki Felek Batur, yaşamını yitirdi.21-10-2017 19:59

Mezopotamyaajansının haberine göre; Siirt’in Çan Mahallesi’nde devriye gezen bir zırhlı polis aracı, sokakta kardeşi ile el ele tutuşarak bekleyen 7 yaşındaki Felek Batur’a çarptı.

Olay yerinde yaşamını yitiren çocuk, çevre sakinleri tarafından Siirt Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken; burada yapılan müdahalelere yanıt vermedi. Felek Batur ile el ele olan kardeşi ise şans eseri olaydan yara almadan kurtuldu.

İLK DEĞİL

Son dönemde zırhlı araçların neden olduğu kazalarda artış görülürken, sorumlu polis ve askerler ilgili soruşturmalara gerekli ehemmiyet gösterilmiyor.

Son dönemde yaşanan zırhlı araç kazalarının bazıları şöyle:

* 19 Ekim günü de Bitlis’in Hizan ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıktaki evinden Gökçimen mahallesinde oturan babasını ziyarete giden 55 yaşındaki Gülten Yaraşlı’ya, Hizan-Tatvan karayolunda zırhlı araç çarpmış, Yaraşlı hayatını kaybetmişti. 

* 1 Ağustos’ta İstanbul Okmeydanı'nda 8 yaşındaki Suriyeli Raşid Oso, scooter bisikleti ile oyun oynadığı sırada akrep tipi zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitirdi. 

* Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Fis ovasında 18 Haziran’da polise ait zırhlı aracın çarpması sonucu Mahmut Öner (74), Mevlüt Dağtaş (64), Abdulhamit Dağtaş (63), Fikri Demirbaş (53) ve Zeynep Demirbaş (76) hayatını kaybetti.

* Diyarbakır Lice’de 14 Haziran’da Pakize Hazar, sokak ortasında polise ait zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Dava dosyasında Jandarma Hazar’ı “Dikkatsiz ve tedbirsiz” görürken, Adlı Tıp Kurumu (ATK) ise uzman çavuşu yüzde 100 kusurlu gördü. 

* Diyarbakır’ın Ofis semtinde 27 Nisan 2016 tarihinde zırhlı aracın çarpması sonucu 55 yaşındaki Hatun Elhuman hayatını kaybetti.

* Mardin’in Dargeçit ilçesinde 9 Şubat 2017’de 7 yaşındaki Berfin Dilek, zırhlı polis aracın çarpması sonucu yaşamını yitirdi.

* Van’da 28 Nisan’da zırhlı polis aracının çarptığı 2 yurttaştan Sami Uçan kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

* Diyarbakır-Bingöl Karayolu’nda 19 Haziran’da özel harekat polislerini taşıyan zırhlı polis aracı, bir yolcu minibüsüne çarptı. Araç şoförü Remzi Menteşe ile ismi öğrenilemeyen 8-10 yaşlarında bir çocuk yaşamını yitirdi.

* Van merkezde 24 Temmuz’da İpekyolu İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde kirpi tipi zırhlı aracın ezdiği 4 yaşındaki Taha Kılıç hayatını kaybetti.

* Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Karşıyaka mahallesinde 3 Nisan gecesi polisin kullandığı panzer, bir evin duvarını yıkarak içeri girdiği olayda içerde uyuyan 7 yaşındaki Muhammet ve 6 yaşındaki Furkan Yıldırım kardeşler hayatını kaybetti. Zırhlı araç sürücüsü polis görülen son duruşmada tahliye edildi.

* Şırnak'ın İdil ilçesinde 21 Mart’ta Cizre’ye giden sivil bir otomobile zırhlı araç çarpmış, otomobilde bulunan Okan İnce, Bahadır Beyazlıoğlu ve ismi öğrenilemeyen bir kişi yaşamını yitirdi. 

* Cizre’de 24 Ekim’de evlerinin bulunduğu sokakta oynarken zırhlı polis aracı 5 yaşındaki Hakan Sarak’ı ezerek öldürdü. 

* Siirt-Batman yolu üzerinde 4 Mart’ta Kerem Arslan zırhlı araç altında kalarak yaşamını yitirdi.

* Dersim Seyid Rıza Meydanı’nda 6 Eylül 2016’da zırhlı araç 71 yaşındaki Naciye Özdemir’i ezerek öldürdü.