Zırhlı aracın çarpması sonucu ölen 6 yaşındaki Efe Tektekin Meclis gündeminde

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır'da zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren 6 yaşındaki Efe Tektekin ile ilgili inceleme başlatılıp başlatılmadığını Cumhurbaşkanlığı’na sordu. 13-09-2019 13:29

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır’da zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren 6 yaşındaki Efe Tektekin’i Meclis gündemine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Efe Tektekin’in dedesi Mehmet Tektekin’in (85) 6 Haziran 2018 yılında TOMA’nın çarpması sonucu yaşamını yitirdiğine de yer verildi.
 
Önergede, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu sorular yöneltildi:
 
- 6 yaşındaki Efe Tektekin’e seyir halinde çarpan ve yaşamını yitirmesine sebep olan zırhlı araç kullanıcısı kimdir?
 
- Konu ile ilgili inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır? Başlatılmışsa, güncel akıbeti nedir?
 
- Efe Tektekin'in dedesi Mehmet Tektekin'in  (85)  de 6 Haziran 2018 yılında TOMA’nın çarpması sonucu yaşamını yitirdiği olayla ilgili olarak başlatılan inceleme ve soruşturma var mıdır? Varsa, güncel akıbeti nedir?
 
- Diyarbakır Merkez Bağlar ilçesinde yaklaşık 15 aylık bir sürede bir aileden 85 yaşındaki dede ile 6 yaşındaki torununun zırhlı araç, TOMA çarpması sonucu yaşamını yitirmesi ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığından bir açıklama yapılacak mıdır?
 
- 2002 - 2019 yılları arasında yıllar bazında 13 Eylül tarihi itibarıyla Türkiye genelinde illere göre toplam kaç çocuk ve yetişkin (yaşları belirtilmek üzere) zırhlı araç, TOMA vd. olmak üzere çarptığı, ezdiği için yaşamını yitirmiştir?
 
- Yaşanan can kayıpları sonrasında toplam kaç kişi hakkında ne tür yasal işlem yapılmıştır?