Ziraat Bankası'nın verdiği 321 milyonluk batık kredi 'sır' oldu!

CHP'li Sümer'in soru önergesine yanıt veren Lütfi Elvan "Müşteri gizliliği" nedeniyle şirketin açıklanamayacağını kaydederken, CİMER'den de benzer yanıt geldi.18-03-2021 12:36

İleri Haber

CHP’li Orhan Sümer’in, Ziraat Bankası’nın verdiği ve alamadığı 321 milyon liralık krediye ilişkin soruya Bakanlık “müşteri gizliliği” yanıtı verdi. Sümer, “Çiftçiyi desteklemesi beklenen Ziraat Bankası, şirketlere aktardığı paralarla birilerinin ceplerini dolduruyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, daha önce Adana’da Ziraat Bankası’nın bir şirkete 321 milyon Türk Lirası (TL) kredi verdiğini ve geri alamadığını kamuoyu gündemine taşımıştı. Sümer, daha sonra 321 milyon TL’lik batık krediyi hem soru önergesi, hem de Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden Hazine ve Maliye Bakanlığı’na sormuştu. Sümer, Ziraat Bankası'ndan kredi alan ancak ödemeyen firmanın kim olduğunun yanıtlanmasını istemişti.

KREDİNİN AKIBETİ ‘MÜŞTERİ GİZLİLİĞİ’YMİŞ!

Soru önergesine yanıt veren Lütfi Elvan "Müşteri gizliliği" nedeniyle şirketin açıklanamayacağını kaydederken, CİMER'den de benzer yanıt geldi.

Orhan Sümer konuyla ilgili, “KİT Komisyonu olarak denetleme görevi üstleniyoruz. Açık açık yandaş firmalara milyonlarca lira kredi verildiğini görüyoruz. İsimlerini açıklayın firmaları bizde tanıyalım, bilelim, neden verilen krediler geri alınamıyor araştıralım istiyoruz. Cevap dahi verilmiyor. 19 yılın sonunda ülkemizin getirildiği durum bu dur” dedi.

‘KAMU BANKALARI KİMSENİN ÇİFTLİĞİ DEĞİL’

Orhan Sümer, "Çiftçiyi desteklemesi beklenen Ziraat Bankası, şirketlere aktardığı paralarla birilerinin ceplerini dolduruyor. Çiftçi borç içindeyken, evini geçindiremiyorken, Ziraat Bankası yüz milyonlarca liralık kredi verip geri alamaması kabul edilemez" ifadelerini kullandı. 

Orhan Sümer, şirketin kimliğinin saklanmasına da tepki göstererek "Adana'daki 321 milyon TL kayıp kredinin kime ait olduğunu söylenemez, çünkü sır. Sayıştay raporlarının gönderildiği Meclis'ten 'sır' diyerek bilgi saklamak, milletin denetimini engellemektir. Kamu bankaları kimsenin çiftliği değil" şeklinde konuştu.