Zimmetine para geçirmekten yargılanan İYİ Partili belediye başkanı hakkında tutuklu yargılama talebi

MHP'den ihraç edildikten sonra İYİ Parti'ye geçen Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner'in, zimmet suçlaması davasında tutuklu yargılanması talep edildi.12-10-2021 17:28

Zimmetine para geçirmekten yargılanan ancak üç duruşmaya da katılmayan İYİ Partili Sungurlu Belediye Başkanı Abdülkadir Şahiner’in tutuklu yargılanması talep edildi.

Sungurlu Ağır Ceza Mahkemesi’nde zimmet davasından 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası ile yargılanan başkan Abdülkadir Şahiner, yarın hakim karşına çıkacak. Sungurlu Ticaret ve Sanayi Odası avukatı Sefa Dağhan, yarın görülecek davanın duruşmasında Şahiner’in tutuklanması yönünde mahkemeye dilekçe verdi. Mahkeme heyeti yarın gerçekleşecek olan duruşmada Şahiner’in tutuklanma istemini değerlendirerek bir karar verecek.

DOKTORA GİTMEDEN ALDIĞI RAPOR İLE MAHKEMEYE ÇIKMADI

Behiç Akkaş’ın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’na seçilmesinin ardından müfettişlerin geçmişe dönük yaptıkları incelemelerde, muhasebe kayıtlarında 167 bin lira kasada açık bulunduğu ve zimmetin oluştuğu tespit edilmişti. Müfettişlerin hazırladığı raporla Cumhuriyet Savcılığı’na dönemin TSO Başkanı Abdulkadir Şahiner hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Şahiner için 'zimmet' suçundan 5 yıldan 12 yıla kadar haklarında Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. İlk duruşması 3 Mart’ta gerçekleştirilen davanın duruşması 13 Ekim’e ertelenmişti.

Zimmetine para geçirmekten yargılandığı davaların duruşmalarına rapor alarak katılmayan Sungurlu Belediye Başkanı Abdülkadir Şahiner’in, yapılan incelemelerde doktora gitmeden rapor aldığı tespit edilmişti.