Zihinsel engelli Havva K.'ya tecavüz eden sanıklara beraat!

Giresun'da yüzde 75 zihinsel engelli Havva K.'ya tecavüz eden sanıklar bugün görülen karar duruşmasında beraat etti.16-04-2019 14:31

Giresun’da yüzde 75 zihinsel engelli Havva K’ye tecavüz eden iki erkeğin yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Sanıklar tüm delillere rağmen beraat etti.

Dava boyunca tutuksuz yargılanan sanıklar, karar duruşmasında beraat etti.

Adli Tıp Kurumu'nun "yüzde 75 zihinsel engelli" raporuna rağmen kendisiyle hiçbir görüşme yapmadan, zihinsel engelli olduğunu kabul etmemesi yönündeki tutumuyla birlikte, tüm taleplere, itirazlara ve delillere rağmen sanıklar yargılandıkları “nitelikli cinsel saldırı” ve “konut dokunulmazlığı ihlali” suçlarını işlediklerine dair somut delil olmadığı gerekçesiyle beraat etti.

BABA: ADALET İSTİYORUZ

Bugün görülen karar duruşmasında konuşan baba Avni K. sanıkların tutuklanmasını istedi. Baba, “Ben çocuğumun engelli olduğunu söyledim ve buna dair evraklar mevcut. Sanık silahla eve girip benim çocuğumu mağdur etti. Benim çocuğumun hakkı savunulmuyor, anlamıyorum. Ben adalet istiyorum. Çok çileler çektim. Mağdur durumdayım. Çocuğumun engelli olduğuna dair raporlar var” dedi. 

Davaya müdahil olan Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı avukatı Fatma Şişman da sanıkların tutuklanmasını isteyerek “Mağdurun ısrarlı ifadesinden de anlaşıldığı gibi sanık silahla mağdurun iradesi dışında zorla eylemde bulunmuştur. Her iki sanıktan da şikayetçiyiz” dedi.

NE OLMUŞTU?

27 yaşındaki yüzde 75 zihinsel engelli Havva K., 2016 yılında O.Y ve M.Ç tarafından tecavüze uğradı. Tecavüz sonucu Havva K.'nın hamile kalmasıyla aile durumu fark etti ve dava açtı. Havva K. ise bu sırada yasal kürtaj süresi dolduğu olduğu için çocuğu da doğurmak zorunda kaldı.

Aile, Havva'nın engelli raporlarını sunmasına rağmen, sanıklar "Rızası vardı" diyerek suçu örtbas etmeye çalıştı. Adli Tıp Kurumu ise, engelli raporlarını dikkate almadı. Havva ile görüşme bile yapmadan sadece diğer raporlara bakarak zihinsel engel olmadığını savundu. Dava boyunca tutuksuz yargılanan sanıklar hiçbir davaya da katılmadı.