Zeytinburnu limanına mega yat limanı darbesi

Zeytinburnu'nda Kazlıçeşme miting alanının yakınındaki yeşil alana mega yat projesi planlandığı ortaya çıktı.17-03-2019 12:39

Zeytinburnu'nda Kazlıçeşme miting alanının yakınındaki yeşil alana mega yat projesi planlandığı ortaya çıktı.

Projenin önünü açan imar planları Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sessiz sedasız onaylandı.

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre proje kapsamında mevcut dolgu alana ek dolgu alanı planlanıyor. Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları’nın projenin önünü açan imar planlarına karşı açtığı dava sürüyor. Projenin ortakları arasında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imam hatip lisesinden arkadaşı Mehmet Emin Erkan’ın yönetim kurulu başkanı olduğu Erkan Grup da yer alıyor.

TMMOB YILLARDIR MÜCADELE EDİYOR

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) başkan adayı Binali Yıldırım’ın projeleri arasında kesintisiz bir Zeytinburnu sahili yer alıyor. Ancak sahil yoğun bir dolgu ve yapılaşma tehdidiyle karşı karşıya. Tartışma yaratan Ataköy sahilindeki kulelerin yakınına Ataköy Marina Alışveriş ve Yaşam Merkezi projesinden sonra Yenikapı Miting alanına komşu mega yat projesi planlanıyor. TMMOB Mimarlar Odası projeye karşı yıllardır hukuki mücadele veriyor. 

Dolgu alanının önünü açan imar planlarının 2007 yılında iptal edilmesinin ardından projenin önünü açan yeni imar planları Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2 Mayıs 2018 tarihinde sessiz sedasız onaylandı. TMMOB Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası son planları da yargıya taşıdı. 

Dava dilekçesinde, bakanlığa karşı 2007 yılında açtıkları davayı anımsatan odalar, mahkemenin kıyı boyunca uzanan yeşil alan bütünlüğünün bozulacağını belirterek imar planlarını iptal ettiğini anımsattı. Alanda 114 bin metrekare büyüklüğünde mevcut dolgu alanı olduğu ve üzerinde rekreasyon alanları bulunduğu belirtilerek söz konusu planla 292 bin 625 metrekare ek dolgu alanı önerildiğine dikkat çekildi. İmar planlarının iptali istenen dava dilekçesinde İstanbul’un tarihi ve kültürel mirası açısından tartışmasız en üstün değerlerinin yer aldığı bölge olan Tarihi Yarımada’nın davaya konu olan Kruvaziyer ve Yat Liman Projesi’nden olumsuz etkileneceği vurgulandı.