Zeynep Şenpınar'ın katili Selim Ahmet Kemaloğlu'na cezai ehliyeti tam raporu

Muğla’da Zeynep Şenpınar’ı katleden ardından kendisini yaralayan boksör Selim Ahmet Kemaloğlu hakkında hazırlanan rapor tamamlandı. Kemaloğlu’nun cezai ehliyetinin tam olduğu, cinayeti işlediği esnada akıl ya da zeka geriliğine rastlanmadığı bildirildi.15-03-2021 15:26

Muğla'da 2020'nin Mayıs ayında Zeynep Şenpınar'ı katleden katil Selim Ahmet Kemaloğlu hakkında ''Akli dengesi yerindedir'' raporu çıktı. Raporda, "Cezai sorumluluğunu müessir ve kişide şuur ve hareket serbestisini ortadan kaldıracak veya azaltacak mahiyet ve derecede herhangi bir akıl hastalığı ve zeka geriliği saptanmamıştır" denildi.

Selim Ahmet Kemaloğlu isimli erkek, 24 Mayıs 2020 günü  ayrıldığı Zeynep Şenpınar’ı bıçaklayarak katletti. Ardından kendisini de yaralayan Kemaloğlu, sağlık ekiplerini aradı.

İhbar üzerine olay yerine gelen ekipler, Şenpınar’ın yaşamını yitirdiğini belirledi. Polis gözetiminde hastaneye kaldırılan Kemaloğlu ise yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı. Polis ekiplerince yapılan incelemede Şenpınar’ın bir arkadaşına, “Ahmet ile net bir şekilde bitti. Bir aydır hiçbir şekilde birbirimizle alakamız yok. Ben sadece aşırı alışkanlığın verdiği üzüntüyü yaşıyorum. Şarttı belki de” şeklinde mesaj gönderdiği ortaya çıktı.

UZAKLAŞTIRMA KARARI ALDIRMIŞ

Şenpınar’ın cinayetten 2 hafta önce polis merkezine giderek, Kemaloğlu’ndan şiddet gördüğü iddiasıyla şikayetçi olduğu, 15 gün evden uzaklaştırma kararı aldırdığı ortaya çıktı. Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki tedavisinin ardından gözaltına alınan Selim Ahmet Kemaloğlu, sevk edildiği adliyede tutuklandı.

Kemaloğlu hakkında ‘Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiyi, canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürmek’ suçundan Muğla 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, ‘ağırlaştırılmış müebbet’ hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Fail Kemaloğlu’nun ise cinayetin hemen ardından kendisine ait sosyal medya hesabından “İki cana kıydınız, gözünüz aydın” paylaşımını yaptığı tespit edildi.

HERHANGİ BİR AKIL HASTALIĞI VE ZEKA GERİLİĞİ SAPTANMAMIŞTIR

Kemaloğlu, Cinayetle ilgili devam eden davanın ikinci duruşması öncesinde Kemaloğlu, ‘akıl sağlığı raporu’ için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi. Kemaloğlu’nun geçen 11 Ocak’taki muayenesinde suça karşı cezai sorumluluğunun tam olduğunun ifade edildiği değerlendirme raporunda, şu ifadeler yer aldı:

“Cezai sorumluluğunu müessir ve kişide şuur ve hareket serbestisini ortadan kaldıracak veya azaltacak mahiyet ve derecede herhangi bir akıl hastalığı ve zeka geriliği saptanmamıştır. Adli dosya tetkikinde sanığın mezkür suçu işlediği sırada fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını idrak etme ve bu fiil ile ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneğini ortadan kaldıracak veya azaltacak boyuta bir akli arızanın içinde olduğuna delalet edecek herhangi bir tıbbi bulgu ve belgeye de rastlanmamıştır. Bu duruma göre Selim Ahmet Kemaloğlu’nun 24 Mayıs 2020 tarihinde sanığı bulunduğu suça karşı cezai sorumluluğunun tam olduğu oy birliğiyle mütalaa olunur”

Kemaloğlu’nun yargılanmasına önümüzdeki günlerde görülecek üçüncü duruşmayla devam edilecek.