Zarrab’la ilgili MİT yazısına MHP şerhi: Erdoğan biliyor

Reza Zarrab’la ilgili MİT yazısı, 4 bakanı araştırmak için Meclis’te kurulan soruşturma komisyonunun çalışmaları esnasında MHP’nin muhalefet şerhinde yer almıştı.07-12-2017 07:22

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz ettiği Reza Zarrab’la ilgili MİT’in yazısı, 4 bakan hakkındaki iddiaları araştırmak için Meclis’te kurulan soruşturma komisyonunun çalışmaları sırasında da gündeme geldiği, hatta MHP’nin muhalefet şerhinde yer aldığı öğrenildi.

Cumhuriyet’in haberine göre Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği MİT’in Zarrab’la ilgili olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı bilgilendirdiğine ilişkin yazısı, 4 bakanla ilgili TBMM’de kurulan soruşturma komisyonunun çalışmaları sırasında gündeme gelmişti. Hatta MHP’nin komisyon raporuna verdiği muhalefet şerhinde, “MİT’in bu yazısı Başbakan Erdoğan’ın bilgisi dahilindedir. Erdoğan’ın Zarrab ile Çağlayan ve Güler ve eski AB Bakanı Egemen Bağış’la yasa dışı ilişkileri hakkında bilgisi bulunmaktadır” denilmişti.

KOMİSYONDA SORULMUŞTU

MİT’in Reza Zarrab’la ilgili bilgi notu, 4 bakanla ilgili 2014’te Meclis’te kurulan Soruşturma Komisyonu’nun çalışmaları sırasında da çokça tartışılmış, komisyona ifade veren bakanlara da CHP’li milletvekilleri tarafından sorulmuştu. Eski AB Bakanı Egemen Bağış, “Bu adamla ilgili MİT’ten veya MASAK’tan gelmiş herhangi bir rapor, bakan olduğunuz dönem içerisinde Bakanlar Kurulu’na veya size geldi mi, böyle bir şey Reza Zarrab hakkında? Bu en önemli hikâyelerden biri bence. Yani bu bilginin sanki MİT’ten de uyarı olarak geldiğini bir zaman biz duyduk. Bu konuyla ilgili bir bilginiz var mı” sorusuna “Bahsettiğiniz raporlar, bahsettiğiniz duyumlar, ne tesadüftür ki hepsi 17 Aralık’tan sonra bu darbe girişimini yapanların medya örgütleri tarafından piyasaya sürülen birtakım iddialardır. Sorunuza cevap vermeme hakkımla birlikte şunu özellikle vurgulamak istiyorum: Beş yıl bakanlık yaptım. Böyle bir ne uyarı ne bir öneri ne bir bilgi notu hiçbir şey ne bana ne bildiğim kadarıyla diğer arkadaşlarımıza ulaşmış değildir” yanıtını vermiş.

MHP’DEN ŞERH: BAŞBAKAN ERDOĞAN BİLİYOR

MHP’li üye tarafından komisyon raporuna verilen muhalefet şerhinde ise MİT’in Mart 2013 tarihinde o dönem Başbakan olan Tayyip Erdoğan’a Zarrab ile ilgili bilgi notu verildiği belirtilerek, şöyle dendi:

“Babek Zencani ile ilişkili olan ve Türk vatandaşlığına geçen Reza Zarrab’ın Türkiye’deki faaliyetleri MASAK, MİT ve Emniyet birimleri tarafından takip edilmiştir. MİT’in çalışmaları sonucunda elde edilen bilgiler o dönemde Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’a rapor olarak 2013 yılının mart ayında 45650928 sayılı yazı ile bildirilmiştir. MİT, bu yazısı ile Başbakan Erdoğan’ı Zarrab’ın Ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan ve İçişleri eski Bakanı Muammer Güler ile mevcut ilişkisinin ortaya çıkması halinde hükümetin aleyhinde kullanılabileceği konusunda uyarmıştır. MİT’in bu yazısı Başbakan Erdoğan’ın bilgisi dahilindedir. Aşağıda delillerin incelenmesi bölümünde izah edileceği üzere Başbakan Erdoğan’ın Zarrab ile Zarrab’ın Çağlayan, Güler ve AB eski Bakanı Egemen Bağış ile yasa dışı ilişkileri hakkında bilgisi bulunmaktadır.”