Zarrab’ın itirafçı olduğu davada yeni gelişme: 'Merhamet' istediler

ABD’de Reza Zarrab’ın itirafçı olduğu davada yargılanan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın avukatları, davaya bakan Yargıç Berman'dan "merhamet" diledi.28-03-2018 08:05

 ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlar delme ve bununla ilgili kendisine yöneltilen 6 suçlamanın 5'inden suçlu bulunan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın avukatları, davaya bakan Yargıç Berman'dan "merhamet" istedi. Alacağı cezanın 11 Nisan'da belli olması beklenen Atilla'nın avukatları tarafından hazırlanan 75 sayfalık başvuru dilekçesinde avukatlar Atilla için 'yeterince ancak gereğinden fazla olmayan, adil ve merhametli bir ceza verilmesi' çağrısında bulundu. Avukatlar, Atilla'nın büyük bir uluslararası çarkta başkalarının işlediği suçların cezasını çeken tek kişi olduğunu savundu.

‘4 İLE 5 YIL ARASINDA CEZA ALMALI’

Atilla'nın, işlenen suçlar ve İran asıllı iş adamı Reza Zarrab’ın kurduğu suç çetesiyle ilgili çok az bir bilgisi olduğunu iddia eden avukatlar, Atilla'nın herhangi bir maddi çıkar sağlamadığını, rüşvet alıp vermediğini öne sürerek, bu koşullar altında kendisine verilecek cezanın 4 ile 5 yıl arasında olması gerektiğini savundu.

AVUKATLAR NASIL ÖVECEĞİNİ ŞAŞIRDI: ‘İYİ AİLE BABASI, ÖRNEK MAHKUM’

ABD'nin Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası (IEEPA) kapsamında uyguladığı yaptırımları delmekten suçlu bulunan Atilla'nın yargılandığı davayı 'sıra dışı' diye niteleyen avukatlar, Yargıç Berman'a sundukları dilekçede, söz konusu yasa gereği bazı uluslararası bankalara para cezası verildiği belirtilerek 'ABD'de ile hiçbir bağlantısı olmayan Mehmet Hakan Atilla'nın, Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasasına (IEEPA) uymamaktan yargılanan ilk bankacı olduğu' savunuldu. Dilekçede ayrıca Atilla'nın iyi bir yurttaş, aile babası ve dürüst kişiliğine ilişkin övgüler yer aldı. Atilla'nın kaldığı cezaevi raporlarına göre örnek bir mahkum olduğu belirtilerek verilecek mahkumiyet kararında Berman'dan bu olumlu öğeleri değerlendirmesi istendi.

BEKİR BOZDAĞ İLE GÖRÜŞMÜŞ

Atilla'nın avukatları Yargıç Berman'ın geçen ay kendisine iletilmesini istediği Türk bürokratlarla yapılan görüşmelerin tüm ayrıntılarını da mahkemeye sundu. Atilla'nın Türk Büyükelçiliği ve New York Başkonsolosluğu yetkilileri ile görüşmeleri ve Türk diplomatların Atilla ile cezaevinde yaptığı tüm görüşmeler belgelerde yer aldı. DHA’nın haberine göre kayıtlarda, Atilla'nın avukatlarının o dönemde Adalet Bakanlığı görevinde bulunan Bekir Bozdağ ve bakanlığa bağlı bürokratlarla da görüştüğü belirtildi.

İLERİ HATIRLATIYOR

ABD’de kara para aklama, bankacılık sahtekarlığı, İran’a yönelik yaptırımları delme ve dolandırıcılık suçlamalarıyla açılan davada, 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının kilit ismi İran asıllı Türkiye vatandaşı Reza Zarrab’ın Aralık 2017 görülen duruşmalarda itirafçı olmuş, söz konusu dava ‘Hakan Atilla davası’ olarak anılır olmuştu.