Zarrab'ın İstanbul'daki şirketleri boşaltıldı, bilgisayarlar götürüldü

Mal varlığına el konulan Reza Zarrab’ın şirketi Roysar Holding’in Beyoğlu Fındıklı’daki binasının, ABD’de tutuklanmasının ardından boşaltıldığı ortaya çıktı.03-12-2017 09:32

Zarrab'ın en büyük şirketlerinden biri olan Roysar Holding’in Beyoğlu Fındıklı’daki binasının, ABD’de tutuklanmasının ardından boşaltıldığı, bilgisayarların incelenmek üzere alındığı belirtildi.

17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından Reza Zarrab, cezaevinden çıktıktan sonra şirketlerini Beyoğlu Meclisi Mebusan Caddesi’ndeki bir binaya taşıdı.

29 Aralık 2014 tarihli Ticaret Sicili’ndeki kararlara göre Zarrab, merkezi Bahçelievler Metroport Busidence’te olan Royal Holding, Royal Denizcilik, Are Havacılık ile Orient Bazaar’daki Safir Altın’ı Meclisi Mebusan Caddesi üzerindeki 67 numaralı binaya aldı. 

ŞİRKETİN ADINI DEĞİŞTİRDİ

Kayıtlara göre 27 Aralık 2010’da 5 milyon lira sermayeyle Zarrab tarafından kurulan Royal Holding'in adı 26 Şubat 2016 tarihinde değiştirildi. 

Yeni isim Roysar Holding olarak kayıtlara girdi. Unvan değişikliğine gidilen olağanüstü genel kurulda Zarrab’ı avukat Göksel Mansur Bozkır temsil etti.

‘HER ŞEYİ GÖTÜRDÜLER’

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, önceki gün Zarrab hakkında ‘mal varlıklarına el konulması’ kararı verdi. Ancak Zarrab’ın, üzerinde Royal Holding tabelası bulunan Fındıklı’daki şirket binasının içinin boşaltıldığı ortaya çıktı.

Hürriyet'ten Fırat Alkaç'ın haberine göre; Beyoğlu Meclisi Mebusan Caddesi’nde bulunan yedi katlı binada iki güvenlik görevlisi bekliyor. Kapıları zincirlenen binadaki güvenlik görevlisi Ahmet İlgin, “Zarrab Amerika’da tutuklandıktan sonra bina boşaltıldı. Yaklaşık 20 kişi çalışıyordu, işten çıkarıldı. Sonra bilgisayarlar götürüldü. Aylardır hiç kimse gelip gitmiyor. Maaşlarımız hesaba yatıyor. Arayan soran yok” dedi. Şirketin isminin Roysar olarak değiştirilmesine rağmen bina içerisinde Royal Holding tabelaları bulunuyor. Roysar Holding telefonla arandığında ise Fındıklı’daki Royal Holding binası çıkıyor.

DURAK DÖVİZ DE KAPANDI

Kapalıçarşı bitişiğindeki Rococo Center işhanında Reza Zarrab’a ait ‘Durak Döviz’ 17 Aralık sürecinin kilit noktalarından biriydi. Zarrab’ın para trafiğinin merkezi olduğu ileri sürülen Durak Döviz de 17 Aralık sürecinden sonra kapandı. Döviz bürosunun bulunduğu işyerinde şu anda bir kuyumcu tabelası bulunuyor. 

İşhanının güvenlik görevlisi, “Zarrab 17 Aralık operasyonundan sonra buraya uğramadı. Adamları iş yerini kapattı. Sonra birkaç defa el değiştirdi. Yeni kiracılar da kuyumculuk ve döviz işiyle uğraşıyor” dedi.