Zarrab’ın avukatları istifa etti

ABD’deki mahkemede yargı süreci devam eden Zarrab’ın avukatları vekillikten istifalarını belirten dilekçe yolladı.21-03-2018 06:39

Kandilli sırtlarındaki korunması gerekli kültür varlığı olarak tescillenen köşkte izinsiz inşai ve fiziki müdahale yaptırdığı gerekçesiyle İran asıllı Türkiye vatandaşı işadamı Reza Zarrab işe inşaatı yapan mimar Firuz Akın Han’ın yargılandığı davanın 3. duruşması dün görüldü. Duruşmaya New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde yargı süreci devam eden Zarrab’ın avukatları vekillikten istifalarını belirten dilekçe yolladı.

İMAR KİRLİLİĞİ: 10 YILA KADAR HAPİSLERİ İSTENİYOR

CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Hüseyin Sağ’ın ihbarı üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Zarrab ve mimar Firuz Akın Han hakkında düzenlenen iddianamede, Zarrab’a ait Üsküdar Kandilli’deki kültür varlığı olarak korunması gereken taşınmazında yaptırdığı tadilatın Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Kanunu’na aykırı olduğu belirtiliyor. İddianamede taşınmazın kat yüksekliklerinin değiştirildiği, 2. bodrum katın büyütüldüğü, zemin kat seviyesine arka cepheden ilave yapıldığı belirtilerek, bu tadilat için Koruma Bölge Kurulu’ndan izin alınmadığı anlatılıyor. İddianamede her iki şüphelinin, “İmar kirliliğine neden olmak” ve “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na” muhalefet suçlarından 10’ar yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları isteniyor.

AVUKATLARI İSTİFA ETTİ

İstanbul Anadolu 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın dünkü duruşmasına sanık Firuz Akın Han ve vekili Avukat Levent Öge katıldı. Duruşmada hâkim değişikliği nedeniyle önceki zabıtlar okundu ve Zarrab için yazılan yurtdışı talimatın dönmediği ifade edildi. Duruşmada ayrıca Zarrab’ın avukatları Şeyda Yıldırım ve Ayten Yılmaz’ın vekillikten istifalarını bildiren dilekçeleri sunmaları dikkat çekti. Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre mahkeme, Zarrab için yazılan yurtdışı talimatının dönüşünün beklenmesine karar vererek duruşmayı 26 Haziran’a erteledi.