Zarrab'dan 5 gündür haber alınamıyor

ABD’de 27 Kasım’da mahkemesi olan İran asıllı iş adamı Zarrab’dan haber alınamıyor.15-11-2017 07:10

ABD’de 27 Kasım’da jürili duruşması başlayacak olan İran asıllı Türk Reza Zarrab’ın nerede olduğu konusundaki belirsizlik devam ediyor.

ABD Adalet Bakanlığı’na bağlı Federal Cezaevleri Bürosu’nun internet sitesindeki resmi kayıtlarda, ‘09135-104’ kayıt numaralı Reza Zarrab’ın 8 Kasım 2017 tarihinde cezaevinden tahliye edildiği bilgisi yalanlansa da geçerliliğini koruyor.

Davayı kovuşturan New York Güney Bölgesi Federal Başsavcılığı sözcülerinden “Zarrab hâlâ gözaltında” açıklaması geldi. Zarrab’ın avukatı Şeyda Yıldırım ise Hürriyet’e yaptığı açıklamada, “Serbest bırakıldığı bilgisi doğru değil. Başka bir bölüme alınmış olabilir. Bize de beş gündür bilgi vermiyorlar, hiçbir haber alamıyoruz” dedi.

NE OLMUŞTU?

17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının kilit ismi olan Reza Zarrab Türkiye’de bir süre tutuklu kalmış, daha sonra ‘aklanarak’ serbest bırakılmıştı. 2016’da ailesiyle tatil için gittiği Florida’nın Miami kentinde gözaltına alınmış, New York Güney Bölge Savcılığı tarafından ‘dolandırıcılık ve kara para aklama’ suçlarından iddianame hazırlandığı ortaya çıkmıştı. 21 Mart’ta yargıç karşısına çıkarılan Sarraf, tutuklanarak cezaevine konmuştu.