'Zarrab dosyasına 11 gizli belge daha konulmuş, belli ki itirafçılığa devam ediyor'

'Zarrab dosyasına 11 gizli belge daha konulmuş, belli ki itirafçılığa devam ediyor'12-11-2018 08:15

İleri Haber

Sözcü gazetesi yazarı Zeynep Gürcanlı, "Menbiç pazarlığı" başlığıyla yayımlanan bugünkü köşe yazısında, ABD’de bankacılık sahtekarlığı, kara para aklama ve dolandırıcılık gibi suçlamalarla yargılanan ve dava kapsamında itirafçı olan Reza Zarrab ile ilgili önemli bir iddiada bulundu.

"Mart 2016'da Reza Zarrab'ın Florida'da gözaltına alınmasıyla başlayan ABD'deki 'Zarrab davası', Nisan 2018'de Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'ya hapis cezasıyla sona erdi" hatırlatmasında bulunan Gürcanlı, yazısının devamında, önemli bir gelişme yaşandığını belirtti. “New York Güney Bölge Federal Mahkemesi'ndeki 'Zarrab' başlıklı dosyaya bakınca çok dikkat çekici bir durum ortaya çıkıyor” diyen Gürcanlı, söz konusu durumun Zarrab’ın itiraflarda bulunmaya devam etmesi olduğunu yazarak şunları kaydetti:

‘ZARRAB KONUŞMAYA DEVAM EDİYOR’

“Yargılamanın sona erdiği geçen nisandan bu yana, mahkeme dosyasına tam 11 tane mühürlü/gizli belge konulmuş. Belli ki Atilla yargılaması bitmesine rağmen, "itirafçı" Zarrab konuşmaya devam ediyor.”

‘YAKINDA ANLARIZ’

“ABD'de yargılanacak kişi eğer ülkede değilse, hakkındaki iddianameler de kamuoyuna açıklanmıyor. Nitekim, Reza Zarrab hakkındaki iddianame de yakalanana kadar "gizli/mühürlü" tutulmuştu. Acaba bu yeni "mühürlü/gizli" belgeler, yeni iddianameler olmasın? Yakında anlarız.”