Zarrab Davasındaki Rüşvet Kabul Edildi

ABD’de tutuklu yargılanan Reza Zarrab davasında rüşvet alındığına dair iddialar kabul edildi.27-08-2018 08:37

ABD’de İran’a yönelik ambargoları delme, kara para aklama, dolandırıcılık, bankacılık sahtekarlığı suçlarından tutuklu yargılanan İran asıllı iş adamı Reza Zarrab davasında yeni gelişme yaşandı.

Zarrab’ın rüşvet verdiğini iddia ettiği gardiyan Victor Casado, önceki ifadesini değiştirerek, rüşvet aldığını kabul etti.

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA

New York Güney Bölgesi Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, gardiyan Casado'nun hakim karşısında hakkında yapılan suçlamaları kabul ettiği belirtildi.

Casado, daha önceki ifadesini değiştirerek, Zarrab’dan farklı kerelerde toplam 50 bin dolar civarında rüşvet aldığını ve Zarrab için Metropolitan Hapishanesine (MCC) alkol, cep telefonu ve bazı vitaminler dahil birçok maddeyi soktuğunu itiraf etti.

Reza Zarrab, geçen yıl duruşmalar sırasında tutuklu bulunduğu cezaevindeki bir gardiyana, cep telefonu ve alkol karşılığında Türk avukatı vasıtasıyla, yaklaşık 45 bin dolar rüşvet verdiğini iddia etmişti.

NE OLMUŞTU?

İran'a yönelik yaptırımları delme, banka dolandırıcılığı ve kara para aklamak şeklindeki ağır suçlarla yargılanan Zarrab, Mart 2016'da ABD'de tutuklanmıştı. Davanın başlamasına kısa bir süre kala ise Zarrab kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmiş ve savcılıkla 'iş birliğine' giderek itirafçı olmuştu.