'Zarrab davası' öncesi Egemen Bağış'tan manidar açıklama: Hiçbirimiz güvende değiliz

Adı 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla anılan Egemen Bağış, “Hepimiz güvende olmadıkça aslında hiçbirimiz güvende değiliz. İstanbul güven olmadıkça, Lizbon, Paris ve Berlin’in güvende olduğunu hiç kimse iddia edemez” dedi.28-11-2017 10:54

17-25 Aralık yolsuzluk operasyonunda adı geçen bakanlardan AB eski bakanı Egemen Bağış'tan manidar bir açıklama geldi.

8. Boğaziçi Zirvesinin ön tanıtım toplantısında konuşan Bağış, “Bunun güvenlik ile alakası hepimiz biliyoruz ki aslında güvenlik ve göç her şeyi etkilediği gibi ticareti de etkiler. Hepimiz güvende olmadıkça aslında hiç birimiz güvende değiliz. İstanbul güven olmadıkça, Lizbon, Paris ve Berlin'in güvende olduğunu hiç kimse iddia edemez. Diyarbakır güvende olmadıkça Lion, Brüksel ve Atina'nın güvende olduğunu kimse söyleyemez. Artık gerçekten çok daha entegre bir dünyada yaşıyoruz” dedi.

JÜRİYE ADI SORULDU

Bağış'ın açıklaması ABD'de devam eden 'Zarrab davasına' ilişkin yaşanan gelişmelerin ardından geldi. 

ABD’nin New York kentinde görülen ve “Reza Zarrab davası” olarak başlayan dava, artık resmen “Mehmet Hakan Atilla davasına” dönüşürken, jüride yer alacak olan 12 Amerikan vatandaşı belirlendi.

Hakim, aday jüriye “bunları tanıyor musunuz?” diyerek uzun bir liste verdi. Uzun listede, AKP'li hükümet üyeleri, İranlı işadamları, Reza Zarrab’ın daha önce bağış yaptığını açıkladığı dernek ve vakıflar ile çok sayıda banka bulunuyor. Listede arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, damadı ve bakan Berat Albayrak ile eski bakanlar Efkan Ala, Ali Babacan ve Egemen Bağış da bulunuyor.