'Zarrab bana tecavüz etti' diyen hücre arkadaşının ifadeleri ortaya çıktı

Reza Zarrab hakkında cinsel taciz ve tecavüz davası açan kişinin, Fildişi Sahilleri vatandaşı 61 yaşındaki Faouzi Jaber olduğu ortaya çıktı.08-12-2017 10:14

ABD’nin New York kentinde ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delmek suçlamasıyla tutuklu olarak yargılanan ve sanık konumuna geçerek itiraflarda bulunan Reza Zarrab hakkında cinsel taciz ve tecavüz davası açan, Fildişi Sahilleri vatandaşı 61 yaşındaki Faouzi Jaber'in ifadelerinin yer aldığı dava dosyasına ulaşıldı.

Jaber, Manhattan Hapishanesi’nde kaldığı dönemde aynı hücreyi paylaştığı Zarrab’ın kendisine cinsel istismarda ve tecavüzde bulunduğunu öne sürerek dava açtı.

'BENDEN GÜÇLÜ BİR ADAMLA MÜCADELE EDEMEDİM'

Jaber’in açtığı dava dosyasına göre, Zarrab’ın kendisine uyguladığı cinsel şiddet Kasım 2016 ile Mart 2017 arasında gerçekleşti. Jaber, Zarrab hakkındaki şikayetinde "Çok çaresiz kaldım, benden çok daha genç ve güçlü bir adamla mücadele edemedim" dedi. Dilekçede, Jaber’in dönemde Zarrab’ı şikayet etmeye ve yardım aramaya çekindiği, çok korkmuş ve utanmış olduğu belirtildi.

'AVUKAT TUTMASI İÇİN PARA GÖNDERDİ'

Sputnik’in aktardığına göre, Zarrab hakkındaki dava dilekçesinde, Zarrab’ın, Jaber’e özel bir avukat tutması için kendisine para vermeyi, Afrika’daki ailesine de para yollamayı teklif ettiği öne sürüldü.

Sarraf’ın avukatlarından Robert J. Anello olayın duyulmasının ardından yaptığı açıklamada iddiaların gerçek dışı ve çirkin olduğunu savundu.

‘CEZAEVİNDEKİ SORUŞTURMADA ASILSIZ OLDUĞU SAPTANDI’

Cinsel istismar ve tecavüze uğradığını öne süren Jaber’in avukatı Alexei Schacht, cezaevindeki bir soruşturmada bu şikayetin asılsız olduğunun saptandığını söyledi. Ancak avukat Schacht, bunun sadece yetkililerin, saldırının gerçekleşip gerçekleşmediği ile ilgili yeterli kanıt bulunmadığı sonucuna varmalarından kaynaklandığını ifade etti.