Yüzüne asit atılan Berfin için başlatılan kadın dayanışması sonuç vermeye başladı!

Bir erkek tarafından yüzüne asit atılan Berfin'in eski sağlığına ve yeni bir yüze kavuşması için başlatılan kadın dayanışması sonuç vermeye başladı. Kampanya, Sağlık Bakanlığı'nın onayına kalırken, Berfin'in ameliyatları ise sürüyor.08-05-2019 15:40

Tugay Candan - @TugayCandann

Hatay’ın İskenderun ilçesinde, 15 Ocak’ta evine dönerken çantasını gasp etmeye çalışan Ozan Çeltik isimli saldırgan tarafından yüzüne asit atılan 19 yaşındaki Berfin Özek için İskenderun Kadın Platformu tarafından “Gülüşü solmasın, birlikte güçlüyüz” sloganıyla başlatılan dayanışma kampanyası sonuç vermeye başladı.

İskenderun Kaymakamlığı’nın desteğiyle toplanan belgeler Hatay Valiliği’nde  işleme alınırken, bürokratik belgeler de tamamlanmış oldu. Kampanya için Sağlık Bakanlığı onayının alınmasının ardından hesap numarası ilan edilecek.

Dayanışmanın sosyal medyada gündem olmasıyla Sağlık Bakanlığı da İskenderun Kadın Platformu’na ulaşarak, Özek’in Ankara Şehir Hastanesi'nde tedavi olmayı kabul etmesi durumunda masrafları karşılamayı taahhüt etti. Ancak, hastanede kök hücre tedavisi bulunmuyor.

‘SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN BEKLENTİMİZ YARALARIN İYİLEŞTİRİLMESİ DEĞİL, YENİ BİR YÜZDÜR’

Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan İskenderun Kadın Platformu, desteği için CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal’a teşekkür etti. Özek’in sağlık durumuna ilişkin bilgilerin de yer aldığı açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

İyileşmiş bir yüz mü iyileşmiş yaralar mı anlamında bir tercih yapılması durumunda; tabi ki 18 yaşında hayatın başında bir genç kardeşimizin yaşamını devam ettirmesi tercihimizdir. Sağlıklı bir birey olması için sosyal devlete düşen koşullara mecbur kılmak değil, en iyi seçeneğin yapılmasını sağlamaktır. Bu açıdan üzerimize düşeni yapıp Ankara Şehir Hastanesi’ne Berfin'i götüreceğiz. Ancak aynaya tekrar bakmasını sağlayacak çözüm için mücadele etmeye devam edeceğiz. Sağlık Bakanlığı’ndan beklentimiz yaraların iyileştirilmesi değil, yeni bir yüzdür. Çünkü erkek şiddetinin haklı bir karşılık bularak Berfin'in toplumdan soyutlanmasını istemiyoruz.

Berfin şu anda göz kapaklarından bir ameliyat oldu. Adana Şehir Hastanesi'nde. Değerleri daha iyi durumda. Cuma günü kontrolleri yapılacak. Gözle ilgili durum netleşecek. Göz tedavisi içinde ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz.

‘ŞİDDETİN KARŞISINDA, BERFİN’İN YANINDA OLDUĞUMUZU İLAN EDİYORUZ’

Açıklamanın sonunda ise İskenderun Kadın Platformu’nun Özek’in yanında olduğu vurgulanarak, “Dün olduğu gibi bu günde şiddetin karşısında, Berfin’in yanında olduğumuzu ilan ediyoruz” denildi.