Yüzlerce öğrenci, iki gündür yapılan gözaltılara karşı Kadıköy'de eylemde

Boğaziçi Dayanışması'nın çağrısıyla yüzlerce öğrenci, gözaltına alınan arkadaşlarına destek olmak amacıyla Kadıköy Rıhtım'da toplandı.27-03-2021 13:57

Boğaziçi Dayanışması'nın yaptığı çağrıyla, yüzlerce öğrenci Boğaziçi eylemlerinde süren polis şiddeti ve iki gündür yapılan gözaltılara karşı 'Direnişimiz kazanacak' demek için Kadıköy'de toplandı. Öğrencilerin eylemine HDP milletvekili Musa Piroğlu, Alper Taş gibi isimler de destek veriyor.

'ARKADAŞLARIMIZI ALANA KADAR DAYANIŞMAMIZ SÜRECEK'

Dün gözaltına alınan öğrenciler için yapılmak istenen basın açıklamasında gözaltına alınan öğrencilerden Ayşe Beliz İnci eylemde konuştu. İnci, "Dün soruşturma açılan Nazlıcan Doğan arkadaşımızın, soruşturmasına giden arkadaşlarımızın gözaltına alınmasını prostesto eden arkadaşlarmızın alınmasını protesto eden arkadaşlarımızın alınmasını protesto ederken alındık. Çağlayan'daki polis müdahalesi hem yanlıştı, orantısız şiddetle yapıldı. Bize koridor açılmadı. Uyarı yapılmadan alınmadık. Hem de içerideki polis müdahalesi çok kötüydü. Doktor kontrolünden sonra işkenceyle, ters kelepçeyle, bazılarımız sürüklenerek götürüldük. Ama bugün yine buradayız öğrenci dayanışmasının gücüne inanıyoruz. Arkadaşlarımızın hepsini alana kadar, taleplerimiz yerine getirilene kadar, göz göze bakana kadar dayanışmamızı bitirmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

'BİZİ DÜŞMANLAŞTIRAN HERKES HESAP VERECEK!'

Direnişlerinin 83. gününde Kadıköy'de toplanan öğrencilerin basın açıklamasında, son günlerde yapılan keyfi gözaltılara değinilerek, "25 Mart'ta, kampüsümüzün polis ablukası altında olduğu 1 Şubat günü LGBTİ+ bayrağı açtığı gerekçesiyle disiplin soruşturması açılan arkadaşımıza destek vermek için kuzey kampüse doğru yürüyen 4 arkadaşımız gözaltına alındı. Gerekçeleri ise sırtlarında gökkuşağı bayrağı asılı olmasıydı! Sonrasında bu keyfi gözaltına karşı çıkan ve arkadaşlarımızı serbest bırakın diyen onlarca arkadaşımız daha işkenceyle gözaltına alındı" ifadeleri kullanıldı.

Yan yana gelmekten vazgeçmeyeceklerini vurgulayan öğrenciler, "Biz biliyoruz ki; kendi meşruiyet krizini örtmek isteyen muktedirler, demokratik taleplerimizi gerçekleştirmek şöyle dursun, iktidarda bir gün daha kalabilmek uğruna eylemlerimize bütün baskı ve zor aygıtlarıyla saldırmaya devam edecek. Ama özgürlüğü onlar bize vermeyecek, biz alacağız! Keyfi bir şekilde gözaltına alınmadığımız, tacize, tecavüze uğramadığımız sokaklar istiyoruz. Vermeyecekler, alacağız" dedi.

Basın açıklamasının devamında ise şu ifadeler kullanıldı:

'TÜM KAYYUMLAR İSTİFA ETSİN'

"LGBTİ+’ların, kadınların eşit ve özgürce yaşadıkları bir ülke istiyoruz. Vermeyecekler, alacağız! Demokratik bir üniversite istiyoruz. Vermeyecekler, alacağız!Hiçbir baskı ve zor aygıtı direnişimizi kırmaya yetmeyecek. Üniversitemize kayyum rektör atadınız, ilk günden itibaren gür bir sesle kayyumlarınızı tanımıyoruz, özgür ve demokratik üniversite istiyoruz dedik. Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ kulübünü kapattınız; biz bulunduğumuz her alana gökkuşağının yedi rengini taşımaya devam ettik. Direnişimizi keyfi disiplin soruşturmaları, gözaltılar ve tutuklamalarla durdurabileceğinizi sandınız, biz her geçen gün daha kararlı bir şekilde taleplerimizi haykırdık, haykırıyoruz. Bizi sırf LGBTİ+ düşmanlarının, kadın düşmanlarının oylarını kaybetmemek uğruna verdiği sözlerden dönenlerle karıştırmayın. Biz her zaman sözümüzde durduk, GERİSİNİ ONLAR DÜŞÜNSÜN!Sözlerimizi bitirirken, yola çıktığımız taleplerimizi bir kez daha tekrarlıyoruz: - Boğaziçi Direnişi sırasında gözaltına alınan, tutuklanan bütün arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın - LGBTİ+lara ve diğer hedef gösterilen bütün gruplara yönelik itibarsızlaştırma kampanyaları sona ersin!- BULGBTİ+ kulübü yeniden açılsın.- Başta Melih Bulu olmak üzere tüm kayyumlar istifa etsin! - Üniversitelerde üniversitenin bütün bileşenlerinin katıldığı demokratik rektörlük seçimleri yapılsın!- Okulumuzun içerisinde ve dışarısında süren polis ablukasına derhal son verilsin."

'ANIL VE ŞİLAN İÇİN 2 NİSAN'DA KARTAL ADLİYESİ'NE!'

Kadıköy'de toplanan öğrenciler, Boğaziçili öğrencilere destek eylemlerinde tutuklanan öğrenciler Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta'ya destek olmak için 2 Nisan'da Kartal Adliyesi'nde görülecek duruşmaya çağrı yaptı.