Yüzde 93 Engelli Tutuklu Gazeteci Tahliye Edilmiyor

Son dönemde tutuklu gazetecilerin yaşadığı cezaevi ihlallerine bir yenisi daha eklendi. Birçok yaşamsal fonksiyonunu kullanamayan gazeteci 5 aydır tahliye edilmiyor.26-08-2018 15:46

Yüzde 93 engelli tutuklu gazeteci Metin Duran’ın tahliye edilmesi için başvurulan Adli Tıp Kurumu (ATK) ve Anayasa Mahkemesi (AYM), 5 aydır sessizliklerini koruyor. Kendisine refakat etmesi için yanında bekleyen kardeşi de cezaevi hayatı yaşamak zorunda kalırken, ailesi ise ATK’den raporu bir an önce hazırlamasını istiyor.

Mezopoptamya Ajansı'nın haberine göre, Mardin’in Kızıltepe İlçesi'nde bulunan ve OHAL kapsamında çıkarılan KHK'yla kapatılan Radyo Rengin çalışanı, yüzde 93 engelli, yürüyemeyen, konuşamayan ve hafızasını tamamen yitiren gazeteci Metin Duran, 30 Mart’tan bu yana cezaevinde tutuluyor. 
 
5 AYDIR RAPOR VERİLMİYOR

Duran, gazetecilik faaliyetleri nedeniyle Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakkında “Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” iddiasıyla verilen 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası onandıktan sonra hasta yatağından alınarak Sincan 2 No’lu Kapalı Cezaevi’ne götürüldü. Cezaevinde 2 gün tutulan Duran’ın cezaevinde kalamayacağına kanaat getirildi. Bunun üzerine Sincan Cezaevi Kampüsü içinde bulunan hastaneye yatırılan Duran, 5 aya yakın bir süredir ATK tarafından “Cezaevinde kalamaz” raporunun verilmesini bekliyor.
 
KARDEŞİ DE HAPİS HAYATI YAŞIYOR

ATK’nın raporu hazırlamaması nedeniyle tahliye olamayan Duran’a refakat eden kardeşi de 5 aydır cezaevi kampüsü içinde bekliyor. 
 
AYM’DEN DE SES YOK 

Duran’ın avukatlarının sağlık durumu gerekçesiyle yaptıkları infaz erteleme başvurularına, ATK raporunun beklenmesi yönünde verilen karar nedeniyle olumlu cevap alınamıyor. Avukatlar, Duran’ın infazının ertelenmesi talebiyle AYM başvuruda bulunurken, aradan geçen bir aya rağmen AYM’den de henüz bir cevap gelmedi. 
 
BAŞVURULMADIK YER KALMADI

Ailesi, Duran’ın bir an önce serbest bırakılması talebiyle çeşitli kurumlara başvururken. yapılan bütün başvurularda karşılarına ATK raporunun beklenmesi yönünde engel çıktı. Aile, raporun önümüzdeki günler içinde çıkmasını umut ediyor. Duran'la birlikte kardeşinin de herhangi bir cezası olmamasına rağmen hapis yatmak zorunda bırakıldığını belirten aile, Duran’ın aldığı cezanın ne olduğunu, bulunduğu yerin neresi olduğundan habersiz yattığını söyledi.

Duran'la ilgili doktorların her defasında cezaevinde kalamayacağının gözle görüldüğünü ifade ettiklerini dile getiren aile, tek isteklerinin Duran ve kardeşinin bir an önce eve dönmeleri olduğunu söyledi. 
 
METİN DURAN KİMDİR?

KHK'yla kapatılan Radyo Rengin çalışanı olan Metin Duran, ayrıca kentteki yerel gazetelerde çalışıyordu. Nusaybin’de sokağa çıkma yasaklarının devam ettiği 10 Ekim 2015’te, kalp rahatsızlığı nedeniyle Mardin Devlet Hastanesi’ne giden Duran, Acil Servis’te görevli doktorun “Nerelisin” sorusuna “Nusaybinliyim” cevabı verdi. Bunun üzerine doktordan “Rahatsızlığın psikolojik” cevabını alan Duran, tedavi edilmeyerek evine gönderildi. Duran, aynı gece kalp krizi geçirerek, kaldırıldığı hastanede yoğun bakıma alındı. Ancak felç geçirdi. Günlerce yoğun bakımda ölüm kalım savaşı veren Duran, hayata tutunurken, felçli kalarak yürüyemez hale geldi.

Duran rahatsızlık nedeniyle aynı zamanda hafızasını da yitirdi. İhtiyaçlarını tek başına karşılayamayan Duran, Nusaybin’deki ailesinin evine yasak devam ettiği için gidemeyince, Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kendisine sahip çıkarak, geçici bir eve yerleştirdi. Duran, yine yasaklar döneminde evleri yıkılınca, ailesinin yanına dönemeyerek yakınlarının evine yerleşti. Bu sırada cezası onanan Duran, Sincan 2 No’lu Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.