Yüzde 10'u satılmıştı: Katarlılar BİST Yönetim Kurulu'na girdi!

BİST Genel Müdürü Hakan Atilla’nın 8 Mart’ta istifası sonrası yapılan Genel Kurul’da yeni yönetim kurulu belli oldu.26-03-2021 18:19

Hakan Atilla’nın istifası sonrası Borsa İstanbul'da Genel Kurul sonrasında genel müdürlük görevine Korkmaz Enes Ergun getirildi. Varlık Fonu’nda yaşanan değişim sonrası Borsa İstanbul’da Zafer Sönmez’in yerine de Arda Ermut getirilirken, kasımda Borsa İstanbul’un yüzde 10’unun satıldığı Katar da artık Borsa İstanbul’un yönetiminde temsil edilecek.

Borsa İstanbul (BİST) Genel Müdürü Hakan Atilla’nın 8 Mart’ta istifası sonrası yapılan Genel Kurul’da yeni yönetim kurulu belli oldu. Atilla’nın yerine BİST’te kotasyondan sorumlu genel müdür yardımcılığı görevini yürüten Korkmaz Enes Ergun getirildi.

Türkiye Varlık Fonu'nda (TVF) yaşanan görev değişimi sonrasında da Borsa İstanbul Yönetim Kurulu’nda Zafer Sönmez'in yerine de Arda Ermut getirildi. Ermut halen Türk Hava Yolları (THY) ve Türkiye Basketbol Federasyonu’nda da (TBF) Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışıyor.

KATARLILAR YÖNETİME GİRDİ

Genel Kurul’da alınan kararla BİST'in yeni ortağı Katar Yatırım Otoritesi’nden de bir isim yönetim kurulunda yer aldı. Katarlı ortağın yönetim kurulu üyesi Ahmed Ali Al Hammadi oldu.

Kasım ayında AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad el Sani arasında yapılan anlaşmalardan biri de BİST'in yüzde 10’unun Katar’a satışıydı.

KORKMAZ ENES ERGUN KİMDİR?

Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümünde 1997 yılında tamamlayan Ergun, aynı yıl Borsa İstanbul’da çalışma hayatına başladı. Yüksek lisansını ve doktorasını Marmara Üniversitesi İktisat Anabilim Dalında tamamladı. 22 yıllık Borsa ve Sermaye Piyasaları tecrübesine sahip olan Ergun, çok sayıda şirketin halka arzının değerlendirilmesi ile işlem gören şirketlerin incelenmesini ve piyasa faaliyetlerini yönetti.

ARDA ERMUT KİMDİR?

Türkiye Varlık Fonu’nda yer alan bilgilere göre Arda Ermut’un özgeçmişi şöyle:

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi eski Başkanı olan Ermut, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra 2005 yılında Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri olmuştur. 2005’te Uzman olarak katıldığı Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nda çeşitli yöneticilik görevlerinin ardından 2015’te Başkanlığa atanmıştır. Bu görevlerinde Türkiye’ye çeşitli uluslararası doğrudan yatırımların kazandırılmasında rol oynayan Ermut, 2015-2019 yılları arasında Viyana Ekonomik Forumu'nda ve Dünya Yatırım Ajansları Birliği’nde (WAIPA) Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Türk Hava Yolları ve Türkiye Basketbol Federasyonu’nda da Yönetim Kurulu Üyesi olan Ermut, 2018-2020 yılları arasında TVF Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmış; Mart 2021’de Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü olarak atanmıştır.