Yurttaşlar maske bulamazken, Erdoğan AB'ye iktidarını övdü

İngilizce altyazılı olarak yayımlanan video mesajda, yeni açılan şehir hastaneleri ve inşası devam eden salgın hastanelerinin görüntülerine de yer verildi. 04-05-2020 18:57

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkede yurttaşların maskeye erişiminde büyük sıkıntılar yaşanırken, video gönderdiği AB toplantısında “Bugüne kadar 57 ülkeye tıbbi malzeme desteği sağladık. Maskeden solunum cihazına kadar bu süreçte ihtiyaç duyulan kritik sağlık malzemelerinin tedarikinde de güvenilir ortak olmaya devam ediyoruz” dedi.

Kabine toplantısı nedeniyle katılamadığı Avrupa Birliği (AB) komisyonu öncülüğündeki Koronavirüs Küresel Mukabele Uluslararası Taahhüt Etkinliği'ne bir videolu mesaj gönderdi.

ÜLKEDE MASKE BULUNAMAZKEN, YURT DIŞINA GÖNDERİLEN MASKELERİ ANLATTI

Erdoğan, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının, sadece sağlık krizi olmaktan çıktığını siyasi, ekonomik ve sosyal boyutları olan benzersiz bir küresel imtihana dönüştüğünü belirterek, şunları söyledi:

"Bu salgın bize, dillerimiz, dinlerimiz farklı olsa da kaderimizin ortak olduğunu hatırlatmıştır. Türkiye olarak bu anlayışla bugüne kadar 57 ülkeye tıbbi malzeme desteği sağladık. Maskeden solunum cihazına kadar bu süreçte ihtiyaç duyulan kritik sağlık malzemelerinin tedarikinde de güvenilir ortak olmaya devam ediyoruz. İmkanlarımızla beraber ülkemizin virüsle mücadeledeki tecrübelerini de dostlarımızla paylaşıyoruz. Virüsün ortadan kaldırılması için en etkili aracın aşı olduğu görülüyor. Milli faaliyetlerimizin yanı sıra teşhis, tedavi ve aşı geliştirilmesi yönündeki küresel çabaları da destekliyoruz. 26 Mart'ta kabul ettiğimiz G-20 Bildirgesi'nde aşının hızlıca geliştirilmesi için kaynak sağlama taahhüdünde bulunmuştuk. Bugünkü 'Koronavirüs Küresel Mukabele' taahhüt etkinliğinin parçası olmayı da bu nedenle görev addettik. Çalışmalarda gereksiz tekrarlara ve bürokrasiye izin verilmemesi, hedefe ulaşmamızı kolaylaştıracaktır. Kovid-19 aşısı tüm insanlığın ortak malı olmalıdır. Bu bakımdan üretilecek aşıya küresel erişimin garanti altına alınması ve 'kimsenin geride bırakılmaması' prensibinin itinayla uygulanması son derece önemlidir. Aşı geliştirme çabalarına yönelik maddi katkımızı belirlerken tüm bu hususları dikkate alacağız. Değerlendirmeler akabinde tespit edeceğimiz meblağı ise 23 Mayıs'a kadar ilan edeceğiz."

ŞEHİR HASTANELERİ ERDOĞAN’IN DİLİNDEN DÜŞMÜYOR

İngilizce altyazılı olarak yayımlanan video mesajda, yeni açılan şehir hastaneleri ve inşası devam eden salgın hastanelerinin görüntülerine de yer verildi. 

YURTTAŞLAR MASKEYE ULAŞAMIYOR

Covid-19 salgını ülkede yayılmaya başladığından bu yana halk bir maske kriziyle de karşı karşıya bırakıldı. Öncelikle Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından maskenin 2 buçuk lira karşılığında halkın ulaşabileceği yerlerden temin edilebileceği açıklaması tepkiler üzerine Erdoğan tarafından birkaç gün sonra değiştirilmiş ve maskenin ücretsiz dağıtılacağı duyurulmuştu. PTT’ye yapılan başvurularla alınacağı söylenen maskeler, sistemdeki aksaklıklar nedeniyle E-Devlet’e yönlendirilmişti. Bu yöntemden de sonuç alınamayınca Sağlık Bakanlığı tarafından telefonlara gönderilen kodlarla, maskelerin eczanelerden temin edilebileceği belirtilmişti.

Birçok yurttaş tüm bu yöntemlerle maskeye ulaşamazken, son olarak da sigortalı çalışanların maskelerine çalıştıkları yerlerden ulaşacağı duyuruldu.