'Yurt çıkmayan öğrencilere asgari ücretin yarısı kadar burs verilsin' teklifi, AKP-MHP oylarıyla reddedildi

Yüksek kira ve yurt fiyatları nedeniyle barınma sorunları yaşayan üniversite öğrencileri için verilen 'Yurt çıkmayan öğrencilere asgari ücretin yarısı kadar burs verilsin' teklifi, AKP-MHP oylarıyla reddedildi.07-10-2021 14:01

CHP'nin 'Yurt çıkmayan öğrencilere asgari ücretin yarısı kadar burs verilsin' talebini içeren önergesi, AKP-MHP oylarıyla reddedildi

CHP milletvekilleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne, yurt çıkmayan öğrencilere asgari ücretin yarısı kadar burs verilmesini öngören bir madde eklenmesi için önerge verdi.

İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Antalya Milletvekili Cavit Arı, İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, Konya Milletvekili Abdüllatif Şener ve İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır'ın imzasını taşıyan önergede şöyle denildi:

"3/3/2004 tarihli ve 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs Kredi Verilmesine İlişkin Kanun’un 2’nci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

Yurt içinde yükseköğrenim gören öğrencilerden Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na yurt tahsisi yapılamayanlara, on altı yaşından büyükler için her yıl belirlenen aylık net asgari ücret tutarının yarısına kadar her ay karşılıksız olarak burs verilir. Bu tutar damga vergisi dahil hiçbir kesintiye tabi tutulamaz.

Söz konusu tutar, kira kontratı ile kanıtlanması şartıyla konutlarının yükseköğrenim gören öğrencilere kiralayanların banka hesaplarına Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından direkt olarak aktarılır. Bu konudaki usul ve esasları belirlemeye, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun bağlı olduğu bakan yetkilidir."

AKP-MHP OYLARI REDDEDİLDİ

Söz konusu önergenin AKP ve MHP oylarıyla reddedildiğini duyuran CHP Milletvekili Tuncay Özkan, teklife ilişkin belgeyi paylaşarak şunları söyledi:

"AKP ve MHP öğrencileri sokakta bırakmaya kararlı. Yurt çıkmayan öğrencilere asgari ücretin yarısı kadar burs verilsin dedik. AKP ve MHP reddetti. (Kira kontratını kanıtlamak şartıyla)"