Yunus Emre Vakfı için Erdoğan'a sınırsız personel görevlendirme yetkisi

TBMM Başkanlığı’na sunulan, 'turizm torbası'ndaki teklifle Yunus Emre Vakfı için Erdoğan'a sınırsız personel görevlendirme yetkisi verildi.31-03-2021 11:34

AKP milletvekillerinin imzasıyla Meclis Başkanlığı’na sunulan, “Turizmi Teşvik Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” torbasına Yunus Emre Vakfı’yla ilgili düzenlemeler konuldu. akfın yönetim yapısında değişiklik yapılmasını içeren teklifle AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sınırsız personel görevlendirme yetkisi de verildi.

Birgün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre; Meclis Başkanlığı'na sunulan teklifte, Yunus Emre Vakfı’nın Mütevelli Heyeti ile personel görevlendirme sisteminde değişiklik yapılması yer aldı. Yunus Emre Vakfı’na ilişkin değişiklik tekliflerinin amacı, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne uyum” olarak açıklandı. Buna göre, vakfın mütevelli heyeti üyeleri arasında yer alan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı, Maliye Bakanlığı Müsteşarı ve MEB Müsteşarı ifadeleri, “Bakan Yardımcısı” olarak değiştirildi.

KAMU KURUMLARINDAN MEMUR GÖREVLENDİRMESİ

Teklifte “İhtiyaç duyulan personelin diğer kamu kurumlarından görevlendirilmesine yönelik” bir madde yer aldı. Maarif Vakfı Kanunu’ndaki düzenleme esas alınarak hazırlandığı belirtilen madde ile başka kamu kurumlarında istihdam edilen memurların vakıfta görevlendirilmesinin önü açıldı.

Bu kapsamda görevlendirilecek personelin en fazla iki yıl vakıfta çalışabileceği, bu süre içerisinde asıl görevlerinden, “aylıklı izinli” sayılacağı bildirildi. Bu madde çerçevesinde yurt dışına gönderilen personelin görev yerine gidiş ve geliş harcırahı ile yurt dışında görev yaptığı sürece alacağı ücretin vakıf bütçesinden karşılanacağı belirtildi.

Yunus Emre Vakfı’nda görevlendirilecek kamu personeli sayısını belirleme yetkisinin de ise Cumhurbaşkanında olması öngörüldü.