Yunanistan'dan bir hamle daha: 'Güney Kıbrıs ile anlaşma yapmak istiyoruz'

Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılması için anlaşma yapmak istediklerini açıkladı.01-09-2020 10:15

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Mısır yetki alanına ilişkin imzalanan anlaşma sonrası yaptığı açıklama ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile de deniz yetki alanlarının sınırlandırılması için anlaşma yapmak istediklerini açıkladı. 

Realnews gazetesine konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, “Şartlar olgunlaşır olgunlaşmaz, Güney Rum Kesimi ile de münhasır ekonomik bölgeyi belirleyen bir anlaşma yapacağız” dedi. Dendias, anlaşma ile deniz yetki alanlarının resmiyet kazanacağını iddia etti.

'HUKUKİ DAYANAĞI YOK'

Uzmanların açıklamalarına göre, Dendias’ın açıklamasının hiçbir hukuki dayanağı yok. Zira Yunanistan ile GKRY, kıyıları birbirini gören sınırlara sahip değiller. Yunanistan, bu durumda Meis Adası üzerinden bir sınırlama anlaşması yapabileceğini iddia ediyor. Ancak uluslararası hukuka göre; adaların Yunanistan’ın iddia ettiği ölçüde kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge ilan etme hakkı bulunmuyor. Dolayısıyla Yunanistan’ın da Rum kesimi ile deniz yetki alanları sınırı bulunmuyor.