Yunanistan'dan Ayasofya tepkisi: 'Vereceğimiz karşılığı değerlendiriyoruz'

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Ayasofya'nın müzeden camiye dönüştürülmesine tepki gösterdi.14-07-2020 23:17

Ayasofya'nın müzeden camiye dönüştürülmesine tepki gösteren Yunanistan Başbakanı Miçotakis, "Türkiye'nin bu gereksiz, dar görüşlü girişimi karşısında, Yunanistan vereceği karşılığı tüm düzeylerde değerlendirmektedir" açıklamasını yaptı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Ayasofya'nın müzeden camiye dönüştürülmesine tepki gösterdi.

"Türkiye, bu geri kalmış eylemle, Batı dünyası ve değerleriyle bağlantılarını koparmayı seçiyor" diyen Miçotakis, "Türkiye'nin bu gereksiz, dar görüşlü girişimi karşısında, Yunanistan vereceği karşılığı tüm düzeylerde değerlendirmektedir" açıklamasını yaptı.

VALİDE CAMİSİ'NDEKİ ÇALIŞMALAR DURDURULSUN ÇAĞRISI

Öte yandan Yunanistan Kuzey Ege Bölge Valisi Costas Moutzouris, Atina’nın Midilli Adası’ndaki Valide Camisi'ndeki restorasyon çalışmalarını durdurulmasını istedi.

Kalkınma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’na mektup gönderen Moutzouris, 1,2 milyon euroya mal olması beklenen camideki restorasyon çalışmalarına son verilmesi çağrısında bulundu.

Bölge Valisi, Ayasofya müzesinin camiye çevrilmesiyle ilgili Türkiye hükümetinin kararına karşı Atina’nın kayıtsız kalamayacağı görüşünü dile getirdi.

1615 yılında inşa edilen cami, 1981 yılında Yunanistan Kültür Bakanlığı tarafından anıt eser olarak ilan edilmiş, ancak o tarihten bu yana burayı korumak için hiç bir çalışma yapılmamıştı. (BirGün)