Yunanistan ve Bulgaristan sınır kapıları kapatıldı

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle Yunanistan ve Bulgaristan sınırları saat 00.00 itibarıyla tüm yolcu giriş-çıkışlarına kapatıldı.19-03-2020 00:12

Edirne ve Kırklareli’nden Yunanistan ile Bulgaristan’a açılan kara ve demir hudut kapıları, bugün (19 Mart) saat 00.00’dan itibaren giriş-çıkışlara kapatıldı.

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Yunanistan'a açılan Pazarkule, İpsala kara hudut ve Uzunköprü demiryolu hudut kapıları ile Bulgaristan'a açılan Dereköy, Hamzabeyli ve Kapıkule kara hudut kapılarından yolcu giriş çıkışı yapılmayacak.

Bu kararla birlikte, Yunanistan ana karası ya da Yunan adalarından deniz vasıtalarıyla Türkiye'ye yapılan seferler karşılıklı olarak durduruldu.

Adı geçen hudut kapıları ve deniz yoluyla Türkiye'ye giriş yapmak isteyen Yunanistan ve Bulgaristan vatandaşları ile son 14 gün içinde bu ülkelerde bulunmuş üçüncü ülke vatandaşlarının girişlerine bugün saat 00.00'dan sonra izin verilmeyecek.

YÜK TAŞIMACILIĞI DEVAM EDECEK

Sınır kapılarında yük taşımacılığında herhangi bir kısıtlamaya gidilmeyecek. Sağlık ve Ticaret bakanlıklarınca belirtilen usullerde taşımacılık faaliyetlerine devam edilecek.