Yunanistan Başpiskoposu Ieronymos: Türkiye Ayasofya’yı camiye dönüştürmeye cesaret edemez

Atina ve Yunanistan Başpiskoposu ve Yunanistan Ortodoks Kilisesi Lideri Ieronymos, Türkiye’nin Ayasofya’yı camiye dönüştürmeye cesaret edemeyeceğini, sadece konu üzerinden oyun oynadığını söyledi.06-07-2020 12:59

Danıştay'da görüşülen Ayasofya'yı cami statüsünden müze statüsüne taşıyan kararın iptali için yapılan başvuru sonucunun 15 gün içinde açıklanması bekleniyor.

Ayasofya’nın ibadete açılıp açılmayacağı tartışmaları ise devam ediyor. Atina ve Yunanistan Başpiskoposu Ieronimos da Türkiye'nin böyle bir değişikliğe cüret edemeyeceğini söyledi.

Euronews Türkçe’nin aktardığına göre Ieronimos, Yunanistan Mesogeios televizyonunda Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi olasılığıyla ilgili soru karşısında, “Ellerine geçen her oyunu oynuyorlar. Bu da bir oyun. Bunu gerçekleştirmeye cesaret edemeyeceklerine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Ayasofya’nın ibadete açılması ihtimaliyle ilgili eleştiriler konusunda, “Böyle bir ülkeyi ibadethaneler üzerinden eleştirmek hakikatlere sırt dönmek demektir. Ayasofya'ya konusunda ülkemize yöneltilen ithamlar doğrudan egemenlik haklarımıza saldırı amacı taşımaktadır. Böyle bir ülkeyi ibadethaneler üzerinden eleştirmeye çalışmak hakikatlere sırt dönmek demektir” ifadelerini kullanmıştı.