Yunanistan basını: Türkiye sondaj görüşmelerine katılmayacağını Atina’ya bildirdi

Türkiye’nin, Mısır ve Yunanistan arasında imzalanan ve Doğu Akdeniz’de iki ülkenin sınırlarını belirleyecek münhasır ekonomik bölge anlaşmasının ardından, sondaj görüşmelerine katılmayacağını Atina’ya bildirdiği Yunanistan basınında yer aldı.  07-08-2020 18:09

Türkiye’nin, Mısır ve Yunanistan arasında imzalanan ve Doğu Akdeniz’de iki ülkenin sınırlarını belirleyecek münhasır ekonomik bölge anlaşmasının ardından, sondaj görüşmelerine katılmayacağını Atina’ya bildirdiği Yunanistan basınında yer aldı.  

Sputnik’te yer alan habere göre, Yunanistan’da yayın yapan Open TV, Ankara’nın dün akşam Atina'ya mesaj göndererek 24 Ağustos'ta yeniden başlatılması planlanan sondaj görüşmelerini iptal ettiğini bildirdi.

Türkiye'nin Libya ile deniz sınırı anlaşmasına karşı çıkan Yunanistan, Libya'nın komşusu Mısır'la bir deniz sınırı anlaşması imzalamıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan ile Mısır arasında imzalandığı açıklanan deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasının, hem Türkiye'nin hem de Libya'nın kıta sahanlığını ve haklarını ihlal ettiğini belirtmişti.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim, geçen haftalarda Meis Adası açıklarındaki gelişmelerle tırmanmıştı. Oruç Reis Araştırma Gemisi’nin bölgede araştırma yapma planı sonrasında iki komşu ülke sıcak temasın eşiğine gelmişti. Gerilim, Berlin’in devreye girmesiyle kontrol altına alınmış, Ankara araştırmalarını bir süreliğine askıya almıştı.