Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Türkiye-Libya deniz yetki alanlarını belirleyen mutabakatı tanımıyoruz

Türkiye'nin 2019 yılında Libya ile imzaladığı deniz yetki alanlarını belirleyen mutabakatın Yunanistan tarafından tanınmadığını belirten Yunanistan Başbakanı Miçotakis, mutabakatla Yunanistan'ın egemenlik haklarının tamamıyla göz ardı edildiğini söyledi.08-04-2021 14:14

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis 6 Nisan’da Libya geçici hükümeti başbakanı Abdulhamit Dibeybe ile görüşmesinin ardından ülkesinde yayın yapan Star TV kanalına ziyaretle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ile Birleşmiş Milletler'in meşru kabul ettiği Trablus hükümeti arasında 27 Kasım 2019'da imzalanan ‘askeri işbilriği ve deniz yetki alanları anlaşmasına ilişkin, Miçotakis, söz konusu mutabakatla Yunanistan'ın egemenlik haklarının tamamıyla göz ardı edildiğini söyledi.

Avrupa Komisyonu’ndan da bu olayla ilgili destek aldığını dile getiren Yunan Başbakan, "Libya'nın komşusu Türkiye değil, Yunanistan'dır" diyerek bu durumu Libya'nın geçici Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Yunus Menfi'ye de hatırlattığını aktardı.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre, bu konuda Menfi ile iki ülke arasındaki deniz yetki alanlarını belirleyecek ortak bir heyet oluşturulması konusunda fikir birliğine varıldığını vurgulayan Miçotakis, yaklaşık 10 yılın ardından Libya'ya gerçekleştirilen ziyaretin son derece başarılı olduğunu kaydetti.

'POZİTİF GÜNDEM HER AN DEĞİŞEBİLİR'

Kanalda yaptığı açıklamalar sırasında "Türkiye Yunanistan ilişkilerinde 2020 benzeri bir gerginliği bekleyip beklemediği" yönündeki bir soruya Başbakan Miçotakis, "Oruç Reis araştırma gemisinin tekrar bir gerginlik yaratacağına inanmadığını" sözlerine ekledi.

Türkiye ile AB arasında geçen ay yeniden başlayan istikşafi görüşmelerde her iki tarafın ortaya koyduğu pozitif gündemin, her an değişebileceğinin de altını çizen Miçotakis, görüşmelerin seyrini bunun Ankara'nın Yunanistan ve Kıbrıs'a yönelik tutumunun belirleyeceğini vurguladı.