Yumurtlayan horoz şaşkınlık yarattı

Sinop’ta yaşanan olayın birçok nedene bağlı olabileceği düşünülüyor.03-03-2018 20:04

Sinop'un Kılıçlı Köyü'nde yumurtlayan horoz şaşkınlık yarattı. Konuyu değerlendiren Veteriner Hekim Hakkı Apaydın, yaşanan durumun birçok nedene bağlı olabileceğini söyledi.

Apaydın değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı:

"Şimdi bu olağan bir şey değil tabi. Horozun yumurtlaması da mümkün değil. Bir yumurtanın oluşabilmesi için dişi üreme organları ve yumurtlamayı sağlayacak dişilik hormonları gerekiyor. Bu da ancak bir tavukta olur. Horozda olması mümkün değil. Büyük ihtimalle bu yumurtanın sarısı yoktur zaten. Yani yumurtanın hücre çekirdeği olan sarısı da yoktur. Başka da bir yorum yapamıyorum

Görünüş olarak horoza benzer ama içerisinde bünyesinde dişi hormonları ve dişi organları taşıyabilir. Böyle bir olay olabilir. Bunun üniversitelerde incelenmesi gerekir. Yani üniversite doğum ve replikasyon ana bilim dallarında incelenebilir. Horozun geninin incelenmesi lazım. Genin de erkek mi dişi mi olduğunun belirlenmesi lazım. Gen yapısı incelenmesi lazım. Sonra üreme organları incelenmesi lazım. En iyi sonucu oradan alırız. Şimdi bazı araştırmalar mesela, İngiltere'de bilim adamları da bu konuda araştırma yapmışlar. Diğer hayvanlar gibi değil, tavukların cinsiyet gelişimi daha farklı. O yüzden üniversite hocalarımızdan bir görüş alınırsa çok daha iyi olur. Yani diğer hayvanlara göre tavuklar da cinsiyet gelişimi biraz daha farklılık arz edebiliyor" (DHA)