Yüksekdağ'ın avukatları: Yeni bir komplo süreci başlatıldı

Figen Yüksekdağ'ın avukatları, Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş hakkında verilen tutuklama kararına yönelik, 'yeni bir komplo süreci başladı, tahliyelerin önüne geçilmek isteniyor" açıklamalarında bulundular.22-09-2019 18:18

Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş hakkında verilen yeniden tutuklama kararına ilişkin Yüksedağ’ın avukatları yazılı açıklama yaptı.

Avukatlar yaptıkları açıklamada yaşananları “yeni komplo süreci başladı” diyerek nitelendirdi ve “Özgürlük talep etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandılar.

'DEMİRTAŞ'IN TAHLİYESİNİN ÖNÜNE GEÇİLMİŞ'

Avukatların yazılı açıklaması şu şekilde:

“20 Eylül günü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 6-8 Ekim tarihlerinde yaşananlarla ilgili olarak 2014/146757 Sayılı soruşturma dosyası kapsamında Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş hakkında apar topar bir tutuklama kararı alındı. Verilen tutuklama kararıyla tahliye edilmesi beklenen, Demirtaş’ın tahliyesinin önüne geçilmiş, Yüksekdağ hakkında ise 27 Eylül’de görülecek duruşmada tahliye kararı verilmesi ihtimaline karşı bir önlem alınmıştır.

'MAHKEMENİN ASIL AMACI DOSYAYI YASALARA UYMADAN KAPATMAK'

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ve devamından Ankara 1’inci Sulh Ceza Hakimliği’nin sergilediği düşman ceza hukuku hamlesine Ankara 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi de Yüksekdağ’ın tutuklu yargılandığı dosya kapsamında katkısını koymuştur. Ankara 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi, 20 Eylül günü müvekkilimiz Yüksekdağ henüz savunmaları tamamlamadan, usulü işlemlerin birçoğu henüz yerine getirilmeden iddia makamından mütalaasını sunmasını talep etmiştir. Ankara 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin asıl amacı dosyayı bir an önce usule ve yasalara uymayı dahi dikkate almadan bitirmektir. Ankara 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi duruşmanın bırakıldığı 27 Eylül tarihinden önce iddia makamının mütalaasını talep ederek dosyanın apar topar karar vermenin yollarını aramaktadır.

'YENİ KOMPLOLARA KARŞI ÖZGÜRLÜK TALEP ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

27 Eylül günü görülecek duruşmada HDP önceki dönem eş başkanlarına karşı 20 Eylül günü başlatılan yeni komplo sürecine karşı mahkeme salonunda özgürlüklerini talep etmeye devam edeceğiz.”

NE OLMUŞTU?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş hakkında “6-8 Ekim Kobanê Olayları” gerekçe gösterilerek soruşturma başlatılmış ve haklarında yeniden tutuklama kararı çıkarılmıştı.