Yüksekdağ: Asla yenilmeyeceğiz!

HDP'nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, 'Cumhurbaşkanına hakaret' iddiasıyla açılan davada bin 740 TL para cezasına çarptırıldı. Kandıra Cezaevi'nde bulunan, duruşmada "Biz sırtımızı hakımıza dayadık. Biz asla yenilmeyeceğiz" dedi.07-01-2020 18:28

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla açılan davada para cezası verildi. Yüksekdağ, cezaevinde olmalarının düşünceyi cezalandırma olduğunu ifade etti.

Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Figen Yüksekdağ hakkındaki dava Van 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Yüksekdağ duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmada AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatı da hazır bulundu.

Duruşmada ilk olarak savunma yapan Yüksekdağ, şu ana kadar görülmeyen şekilde katıldığı duruşmalarda SEGBİS sisteminde sürekli ses probleminin çıktığına dikkat çekti. Yüksekdağ, bunun kendisine has mı yoksa teknik bir sorun mu olduğu konusunda şüphe duyduğunu söyledi. Kendisinin bir siyasetçi olduğunu, bir siyasetçinin de bazen sert, bazen kimilerinin hoşuna gitmeyecek sözler sarf edebileceğini ifade eden Yüksekdağ, “Çünkü ben siyasetçiyim ve bu benim işim. Ben siyasetçi olarak sert eleştiriler de yapabilirim. Bunun suç olmaması gerekiyor” dedi.

‘CESARET VE DİRENÇLE ZULMEDENLERE KARŞI DİRENECEĞİZ’

“Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla yargılandığı davanın bir yargılama değil, iktidarın ömrünü daha çok uzatmak için kendilerine yönelik geliştirdikleri bir siyaset tarzı olduğunu söyleyen Yüksekdağ şöyle konuştu: “Bu halk iradesine darbedir. Biz bu darbeyi savurduğumuz için şuan buradayız. Bizim içeride olmamız bir fikri ve düşünceyi cezalandırmadır. Bir hakikat, bir fikir yıllarca cezaevine atılarak cezalandırılamaz. Bu yöntem tarih boyunca defalarca kez denendi ama asla başarıya ulaşamadı. Tüm bunlara rağmen halk yine partisinin arkasında duruyorsa bu gerçek asla kaybedilemez ve cezalandırılamaz. Çünkü biz sırtımızı halkımıza dayadık. Bu ve buna benzer iktidarlar daha önce de ‘bunlar güçlerini nereden alıyor?, ‘neden bu kadar cesaretli davranıyorlar’ diyorlardı. Tüm bunlara söylüyoruz ki, biz cesaretimizi halkımızdan, halkımızın iradesinden alıyoruz.”

Yüksekdağ konuşmasını, “Biz asla yenilmeyeceğiz. Cesaretle, dirençle zulmedenlere karşı direneceğiz. Halkımız bunu çok iyi bilsin ki çok büyük kazanacağız ve onlar da tarih önünde hesap verecekler” diyerek tamamladı.

Yüksekdağ’ın ardından avukatlar da savunma yaptı. Kısa bir aranın ardından kararını açıklayan mahkeme Yüksekdağ’a 'Cumhurbaşkanına hakaret' iddiasıyla bin 740 TL para cezası verdi. (MA)