YSK'nin son üyesi de belli oldu

Yüksek Seçim Kurulu’nun yeni üyelerinin belirlenmesi için Yargıtay ve Danıştay’da bir süredir devam eden seçimler sona erdi.23-01-2020 12:02

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) yeni üyelerinin belirlenmesine ilişkin seçim süreci sona erdi.  Yargıtay'da yapılan seçimde YSK'nin son üyesi, Yargıtay 6. Ceza Dairesi Üyesi Orhan Usta YSK üyesi seçildi.

7 asil 4 yedek olmak üzere toplam 11 üyeden oluşan YSK'de bugün Başkan Sadi Güven ile Faruk Kaymak, Refik Eğri, Zeki Yiğit, İlhan Hanağası ve Nakiddin Buğday’ın görev süreleri doluyor. Bu isimlerin yerine, üçü Yargıtay, üçü ise Danıştay üyesi olan yeni isimler belirlendi.

Yeni üyelerin belirlenmesi için Yargıtay ve Danıştay’da bu nedenle bir süredir seçim yapılıyordu. Geçen hafta yapılan oylamalar sonucunda sadece Yargıtay 21. Hukuk Dairesi Üyesi Ahmet Yener salt çoğunluğun üzerinde oy alarak, YSK üyesi seçilmişti. Geri kalan 5 üyenin belirlenmesi için oylamalara bu hafta devam edildi. Hafta başında her iki kurumda yapılan oylamalar sonucunda ise yine sadece bir üye yeterli çoğunluğun oyuna ulaşarak, YSK üyesi oldu. Yargıtay’da yapılan oylamada, 14. Hukuk Dairesi Mahmut Akgün YSK üyesi seçildi.

Danıştay’da dün yapılan oylamalar sonucunda ise iki üye daha YSK üyesi seçildi. 9. Daire Üyesi Battal Öğüt ve 10. Daire üyesi Ali Ürker ve Ekrem Özübek YSK’nin yeni üyesi oldu.

Bugün yapılan son oylamada ise Yargıtay 6. Ceza Dairesi Üyesi Orhan Usta YSK üyesi seçildi.

İleri Hatırlatıyor